Wszystko przez ospę wietrzną
Portugalsko-amerykański zespół opisał nietypowy przypadek transmisji wirusa HIV-1 z ojca na syna. Chłopiec ma dziś 4 lata i został urodzony przez HIV-negatywną matkę.
Analizy porównawcze danych genetycznych, filogenetycznych i serologicznych ojca i syna wykazały, że chłopiec zaraził się HIV w pierwszych dniach życia.
W okresie serokonwersji (pojawienia się we krwi przeciwciał anty-HIV) ojciec był leczony na ospę wietrzną i kiłę. Pojawiły się u niego wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki. Nasilona produkcja wirusa na wczesnym etapie zakażenia HIV spowodowała, że wysięk był wysoce zakaźny. Za jego pośrednictwem doszło do nietypowego przypadku transmisji na dziecko.
Choć taki typ transmisji [...] jest rzadki, ważne, by ludzie zdawali sobie sprawę, że HIV występuje w większości płynów ustrojowych i może być transmitowany w nietypowy czy nieoczekiwany sposób - podkreśla prof. Thomas Hope, redaktor naczelny pisma z AIDS Research and Human Retroviruses.
Komentarze (2)
Grzegorz Rudek, 1 października 2018, 17:06
Do szczęścia ojcu brakowało Rzeżączki i Zapalenie wątroby B :> i MAMY Chodzącą doskonałość zarażająca wszytkie [...] świata XD
Delor, 1 października 2018, 18:09
Za https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludzki_wirus_niedoboru_odporności :
Przy ospie wietrznej trzeba zacząć uważać na każdą powierzchnię dotykaną przez chorego?