Oddziałując na hormon tkanki tłuszczowej, można obniżyć ryzyko cukrzycy
Naukowcy z Harvardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego opracowali przeciwciała, które u otyłych myszy poprawiają glikemię i zmniejszają stłuszczenie wątroby, obierając na cel hormon tkanki tłuszczowej aP2 (zwany również FABP4).
To badanie ma dwojakie znaczenie. Po pierwsze, demonstruje znaczenie aP2 jako hormonu krytycznego w nieprawidłowym metabolizmie glukozy. Po drugie, pokazuje, że aP2 można skutecznie obierać na cel, by leczyć cukrzycę i ewentualnie choroby immunometaboliczne - podkreśla prof. Gökhan S. Hotamisligil.
Ostatnio stało się jasne, że tkanka tłuszczowa odgrywa aktywną rolę w chorobie metabolicznej, uwalniając hormony, które działają np. na wątrobę, mięśnie i mózg. Laboratorium Hotamisligila wykazało, że kluczowym hormonem, który pośredniczy w komunikacji tkanki tłuszczowej i wątroby, jest aP2. Ponieważ u ludzi z otyłością, cukrzycą i miażdżycą poziom aP2 jest znacząco podwyższony, a mutacje zmniejszające stężenie tego hormonu skutkują znacznym spadkiem ryzyka cukrzycy, dyslipidemii i choroby serca, strategie wymierzone w modyfikację działania tego hormonu wydają się obiecującymi metodami walki z wieloma chorobami cywilizacyjnymi.
W ramach najnowszego badania zespół M. Furkana Buraka opracował przeciwciała monoklonalne obierające na cel właśnie aP2. Okazało się, że jedno z nich skutecznie poprawiało regulację glukozy w dwóch modelach otyłości. Dodatkowo zaobserwowano spadki otłuszczenia wątroby.
Na razie badania znajdują się w fazie przedklinicznej i przed ewentualnym zastosowaniem u ludzi przeciwciała muszą przejść intensywne testy bezpieczeństwa i skuteczności.
Komentarze (0)