Rekiny niemal wyginęły na 20% raf. Ludzie zabijają dziesiątki milionów tych zwierząt
To nie oznacza, że na tych rafach nigdy nie pojawiają się rekiny. To oznacza, że na nich „funkcjonalnie wyginęły”, nie odgrywają na nich normalnej roli, jaką mają do spełnienia w ekosystemie, mówi profesor Colin Simpfendorfer z australijskiego Uniwersytetu im. Jamesa Cooka. Uczony był jednym z ekspertów biorących udział w badaniach, których wyniki ukazały się niedawno w Nature.
Specjaliści przyjrzeli się 371 rafom na wodach 58 krajów i stwierdzili, że na 20% z nich rekiny niemal nie występują. To właśnie Simpfendorfer nazwał „funkcjonalnym wyginięciem”. Rekiny wyginęły na 69 rafach z 6 krajów i terytoriów: Dominikany, Antylach Francuskich, Kenii, Wietnamu, Kataru i Antylach Holenderskich. Podczas ponad 800 godzin obserwacji zauważyliśmy tam tylko 3 rekiny, informuje uczony.
Doktor Demian Champan z Florida International University, współprzewodniczący organizacji Global FinPrint, która organizowała badania, mówi, że centralnym problemem jest przecięcie się dużego zagęszczenia ludności, destrukcyjnych metod połowowych oraz złego zarządzania. Odkryliśmy, że tam, gdzie ludzie chcą i mają plan, silna populacja rekinów może istnieć obok populacji ludzkiej, stwierdza.
Profesor Simpfendorfer dodaje, że dobrym przykładem może być Australia, która jest jednym z państw najlepiej chroniących rekiny. Wraz z takimi krajami jak Mikronezja, Polinezja Francuska i USA jesteśmy w grupie państw najlepiej chroniących rekiny. Te kraje wdrożyły najlepsze praktyki, które powodują, że na ich wodach żyją duże populacje rekinów. Są one dobrze zarządzane, a wspomniane kraje albo w ogóle zabroniły łowienia rekinów, albo tez na podstawie danych naukowych określają, jak dużo wolno ich złowić, stwierdza.
Szacuje się, że każdego roku ludzie zabijają od 28 do 76 milionów rekinów. Większość ryb ginie w straszliwych cierpieniach, gdyż po złowieniu odcina im się płetwy, a żywe zwierzę wyrzuca do wody. Okaleczony rekin opada na dno i się dusi lub pada ofiarą drapieżników.
Komentarze (4)
cyjanobakteria, 31 lipca 2020, 12:32
Rekiny jako gatunek mają prawie 500 milionów lat. Są starsze niż drzewa i przetrwały kilka masowych wymierań, w tym te 65 milionów lat temu, które wykończyło dinozaury. Nie przetrwają jednak mody na wodniste szczyny nazywane dla niepoznaki zupą z płetwy rekina. W głowie się nie mieści, że można złowić rybę, odciąć jedną płetwę i resztę wyrzucić. Wspieram organizację Sea Shepherd, która w przeszłości dekonspirowała nielegalną działalność tego typu i współpracuje regularnie ze służbami, bo to jest często kłusownictwo.
Warai Otoko, 31 lipca 2020, 13:46
wow! tego nie wiedziałem. Bardzo ciekawe.
cyjanobakteria, 31 lipca 2020, 14:07
Tu jet więcej info o ewolucji rekinów:
https://www.nhm.ac.uk/discover/shark-evolution-a-450-million-year-timeline.html
To jest z kolei najstarsza roślina (360-345 milionów lat temu), która przypomina współczesne drzewa. Ekspertem nie jestem, ale wygląda, że ma więcej wspólnego z paprociami ale ma też solidny pień.
https://en.wikipedia.org/wiki/Archaeopteris_macilenta
Mariusz Błoński, 31 lipca 2020, 14:28
@cyjanobakteria
pozwoliłem sobie Ciebie zacytować wklejając notkę o rekinach na naszym FB i Twitterze