Jak infekcja zmniejsza zdolność do tworzenia wspomnień przestrzennych
Przyzakaźne zapalenie mózgu, wywołane np. wirusem grypy, upośledza zdolność do tworzenia wspomnień przestrzennych. Jak tłumaczą naukowcy z Brighton and Sussex Medical School, zjawisko to jest skutkiem spadku metabolizmu glukozy w mózgowym centrum pamięciowym (dochodzi do zaburzenia działania obwodów neuronalnych zaangażowanych w uczenie i pamięć).
Stan zapalny od dawna wiąże się z zaburzeniami pamięci, w tym z chorobą Alzheimera. Poważne infekcje mogą także upośledzić funkcjonowanie poznawcze zdrowych seniorów. Próbując ustalić, w jaki sposób zapalenie oddziałuje na pamięć, 20 ochotników zbadano pozytonowym tomografem emisyjnym (PET) przed i po szczepieniu na dur brzuszny lub podaniu soli fizjologicznej.
Po każdym skanie, który miał pomóc w ocenie wpływu stanu zapalnego na zużycie glukozy przez mózg, testowano pamięć przestrzenną wolontariuszy (wykonywali oni serię zadań w rzeczywistości wirtualnej).
Zapaleniu towarzyszył spadek metabolizmu cukru w centrum pamięciowym - przyśrodkowym płacie skroniowym (ang. medial temporal lobe, MTL). Poza tym badani wypadali gorzej w przestrzennych zadaniach pamięciowych.
Wiemy od jakiegoś czasu, że u starszych osób poważne zakażenia mogą prowadzić do długotrwałych zaburzeń poznawczych. Infekcje są także powszechnym wyzwalaczem ostrej deterioracji funkcji u pacjentów z demencją i alzheimerem. To studium sugeruje, że złapanie przeziębienia lub grypy, które prowadzą do zapalenia mózgu, może również upośledzić naszą pamięć - podkreśla dr Neil Harrison.
Choć jest mało prawdopodobne, by infekcje wpłynęły w ten sposób na młodych i zdrowych ludzi, wyniki opisane w piśmie Biological Psychiatry mają duże znaczenie dla seniorów. Naukowcy zamierzają teraz zbadać rolę spełnianą przez zapalenie w demencji; chcą m.in. ustalić, jak ostre zakażenia takie jak grypa wpływają na tempo jej progresji.
Nasze wyniki sugerują, że mózgowe obwody pamięciowe są szczególnie wrażliwe na stan zapalny [...]. Gdybyśmy byli w stanie kontrolować poziom zapalenia, być może potrafilibyśmy zmniejszyć tempo deterioracji umiejętności poznawczych - podsumowuje Harrison.
Komentarze (0)