Od kilkunastu lat jądro Ziemi obraca się w kierunku przeciwnym niż poprzednio?
Tysiące kilometrów pod naszymi stopami znajduje się wewnętrzne jądro Ziemi. To struktura o średnicy ponad 1200 km zbudowana z żelaza w formie stałej. Dwoje badaczy z Uniwersytetu w Pekinie stwierdziło właśnie, że dosłownie przed kilkunastu laty ruch obrotowy jądra niemal ustał, a następnie zaczęło się ono obracać w drugą stronę i obecnie obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu obrotowego Ziemi.
Wciąż niewiele wiemy o samym jądrze oraz jego ruchu, a wiedzę tę zdobywamy badając fale sejsmiczne przechodzące przez środek planety. Yi Yang i Xiaodong Song z Pekinu najpierw przeanalizowali dane pochodzące z początku lat 90. XX wieku, a następnie porównali je danymi zbieranymi od 1964 roku. Z ich analiz wynika, że w 2009 roku ruch obrotowy jądra wewnętrznego niemal się zatrzymał, a następnie zaczęło się ono obracać w przeciwnym kierunku.
Sądzimy, że jądro wewnętrzne obraca się raz w jedną, raz w drugą stronę, względem powierzchni Ziemi, mówią naukowcy. Ich zdaniem cały cykl trwa około 70 lat, co oznacza, że do zmiany kierunku ruchu obrotowego jądra dochodzi co 35 lat. Z badań wynika, że poprzednia zmiana miała miejsce na początku lat 70. XX wieku, a kolejna zajdzie w połowie lat 40. XXI wieku.
Inni eksperci przestrzegają jednak, przed wyciąganiem zbyt pochopnych wniosków. Przypominają, że wiele rzeczy dotyczących budowy wnętrza Ziemi jest dla nas tajemnicą i istnieją liczne hipotezy dotyczące tej kwestii. To bardzo dobre badania przeprowadzone przez świetnych naukowców. Użyli oni wielu danych, ale – moim zdaniem – żaden z modeli nie pasuje dobrze do wszystkich danych, jakimi dysponujemy, mówi John Vidale, sejsmolog z University of Southern California. Vidale sam jest autorem ubiegłorocznej pracy, w której stwierdza, że jądro zmienia kierunek ruchu co sześć lat. W swoich badaniach opierał się on na falach sejsmicznych wygenerowanych podczas dwóch eksplozji jądrowych z końca lat 60. i początku lat 70. Uczony przypomina też, że istnieją dane sugerujące, iż jądro obracało się w latach 2001–2013, a obecnie jest niemal nieruchome. Z kolei Hrvoje Tkalcic z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego jest autorem badań mówiących, że cały cykl zmiany ruchu obrotowego jądra trwa 20–30 lat.
Geofizycy porównują swoje próby zbadania wnętrza Ziemi do próby badania wnętrza organizmu bez możliwości rozcięcia pacjenta czy przeprowadzenia obrazowania tomografem. Niektórzy mówią, że jądro wewnętrzne może zawierać jeszcze jedno jądro. Coś tam się dzieje i w końcu się tego dowiemy. Ale może to zająć kolejną dekadę, stwierdza Vidale.
Yang i Song na łamach swojej pracy stwierdzają, że zaobserwowane przez nich zmiany kierunku ruchu obrotowego jądra są zgodne z innymi obserwacjami, szczególnie tymi dotyczącymi długości dnia i pola magnetycznego planety. Ich zdaniem to dowód, że wszystkie warstwy planety są ze sobą połączone dynamicznymi interakcjami, zachodzącymi prawdopodobnie za pośrednictwem sprzężenia grawitacyjnego i zachowania momentu pędu.
Komentarze (5)
krzysztof B7QkDkW, 24 stycznia 2023, 22:02
Niklowo-żelazna kula o średnicy 1200 km to zwalnia, to przyśpiesza, albo się zatrzymuje.
A jak to się przekłada na aktywność magnetosfery? Szykuje się przebiegunowanie?
nurek, 26 stycznia 2023, 09:35
jeśli jedno zaczęło się kręcić w lewo, to drugie musiało by się zacząć kręcić w prawo! Cóż to za siły i ich przyczyna?
thikim, 26 stycznia 2023, 10:33
No to ciekawe że coś takiego przegapiono przez tyle lat.
Zmiana ruchu nie bierze się znikąd. Musi być jakiś inny mniejszy ruch który na przestrzeni lat zawraca jądro.
radar, 2 lutego 2023, 20:09
Zauważ, że raz tak a raz inaczej, o ile to oczywiście prawda. Może ta "nieznana" siła, a raczej zależności pomiędzy siłami to coś a'la podwójne wahadło, gdzie tylko pozornie mamy jakiś chaos? Może stąd wynikają różnice w pomiarach i wnioskach, jeden co 6, drugi co 20, a trzeci 35 lat, itd. Ciekawe.
GROSZ-ek, 6 lutego 2023, 12:11
Raczej wątpię, że całe jądro Ziemi zmienia kierunek swojego obrotu, co raczej o zmienną prędkość liniową i kątową względem powierzchni Ziemi, skąd prowadzone są badania. Inaczej mówiąc, Ziemia nie jest ciałem sztywnym i jej poszczególne warstwy obracają się w tym samym kierunku (!) w różną prędkością kątową, co może wywoływać wrażenie, że względna prędkość kątowa różnych warstw jest inna. A jak do tego doliczyć potencjalne różne prądy konwekcyjne w wnętrzu ziemi, to faktycznie finalny obraz ich ruchów może wyjść cokolwiek dziwny.