Jaja - samo zdrowie!
O korzystnym wpływie konsumpcji jaj na zdrowie człowieka mówi się ostatnio coraz więcej. Podczas odbywającej się w Nowym Orleanie konferencji Experimental Biology 2009 badacze z Uniwersytetu Connecticut oraz firmy Exponent przedstawili wyniki swoich badań na ten temat.
Badacze z Connecticut zajęli się wpływem poszczególnych składników odżywczych spożywanych podczas śniadania na uczucie głodu o różnych porach dnia oraz na łączną wartość energetyczną pozostałych posiłków. W tym celu podawano dorosłym mężczyznom śniadanie o identycznej wartości energetycznej, lecz zupełnie różnym składzie. Panowie z pierwszej grupy przyjmowali posiłek złożony z jaj, zaś pozostałym serwowano pieczywo.
Wyniki doświadczenia nie pozostawiają złudzeń: ochotnicy spożywający na śniadanie jaja odnosili liczne korzyści. Pozostałe posiłki spożywane przez nich w ciągu dnia były mniej kaloryczne, zaś oni sami po trzech godzinach od spożycia posiłku czuli się znacznie lepiej od kolegów spożywających pieczywo. Później zaczynali także odczuwać głód.
Na tym nie koniec. Ci spośród uczestników studium, którzy w momencie jego rozpoczęcia cierpieli na nadwagę, zostali także przebadani pod kątem wagi ciała. Wykazano w ten sposób, że panowie spożywający na śniadanie jaja zrzucali wagę aż o ok. 65% szybciej, niż mężczyźni przypisani do drugiej grupy. Co więcej, nie stwierdzono jakiegokolwiek wpływu spożywania nabiału na poziom poszczególnych frakcji lipidów w osoczu krwi. Dotyczy to zarówno cholesterolu, jak i triglicerydów.
Osobne badania, których wyniki także zaprezentowano na konferencji Experimental Biology 2009, zostały wykonane przez naukowców z firmy Exponent. Śledzili oni losy pacjentów, którzy w latach 1988-94 uczestniczyli w NHANES III - szeroko zakrojonym studium dotyczącym wpływu diety na stan zdrowia.
Wyniki studium są bardzo pomyślne dla miłośników jaj. Wieloletnia obserwacja stanu ich zdrowia nie wykazała jakiegokolwiek wzrostu ryzyka choroby wieńcowej. Co więcej, ryzyko zgonu oraz zawału serca dla osób spożywających 1-6 jaj na tydzień okazało się znacznie niższe, niż u tych, które spożywały poniżej jednego jaja na 7 dni.
"Zwykłe" jajo jest pokarmem niezwykłym. Zawiera niemal wszystkie substancje niezbędne do rozwoju oraz utrzymania organizmu człowieka w dobrym stanie. Znajdziemy w nim m.in. większość witamin, dobrze przyswajalne białka oraz szerokie spektrum lipidów. Teraz, gdy potwierdzają się informacje na temat ich korzystnego wpływu na zdrowie człowieka, być może warto wprowadzić małą korektę do własnej diety?
Komentarze (7)
cyberant, 24 kwietnia 2009, 11:44
ach ci naukowcy i badacze.. jakieś 5 lat temu byłą taka wielka nagonka na jajka.. ze niby takie niezdrowe, cholesterol, zawały.. że nie mozna więcej niż 3 jajka w tygodniu. Kto posmaruje za badania temu odpowiednie wyniki wychodzą. A jeść trzeba wszystko z umiarem nic an siłę nie ograniczać i z niczym nie przeginać i będzie ok...
bodek77, 25 kwietnia 2009, 12:20
A nic nie pisze w jakiej formie je spożywać, czy gotowane na twardo, na miękko, czy smażone; jajecznica itd... a może surowe - kogel mogel Czy to jest obojętne?
lucky_one, 25 kwietnia 2009, 15:06
Coś w tym jest... Kiedyś lobby margarynowe wypromowało margarynę jako zdrowszą od masła. Wszyscy powtarzali że ma roślinne pochodzenie i dlatego jest zdrowsza, że nie podwyższa cholesterolu i jeszcze cośtam.. Ale jakoś nikt nie mówił o tłuszczach typu trans, które powstają przy utwardzaniu i nie są przyswajalne przez organizm (który zna tłuszcze naturalne mające konformację cis) albo o tym że w margarynie występuję resztki katalizatora niklowego stosowanego do jej utwardzania - i które gromadzą się w ludzkim organizmie..
mikroos, 25 kwietnia 2009, 18:30
Wydaje mi się, że dlatego warto czytać wyniki badań u samego źródła, a nie w mass mediach. Przewaga badań czysto naukowych (a takie wyniki prezentuje KW - są to konkretne "raporty" z badań, a nie prace przeglądowe) pokazują bardzo konkretne fakty, a nie ich interpretację na zasadzie "dobre/złe".
Jurgi, 26 kwietnia 2009, 02:45
Raczej obojętne, poza tym, że szkodliwy może być nadmiar tłuszczu przy smażeniu. Najwyżej warto by się dowiedzieć, w jakiej formie są najbardziej lekkostrawne.
mikroos, 26 kwietnia 2009, 02:59
Z tym nadmiarem tłuszczu przy smażeniu to też w większości przypadków ściema Typowy Polak smaży na oleju rzepakowym, który jest bardzo niedocenianym, choć bardzo zdrowym produktem
Jurgi, 26 kwietnia 2009, 03:12
Ja jestem nietypowym Polakiem i smażę na patelni.