Eksperyment z kurczakozaurami
Paleontolog Hans Larsson z McGill University chce manipulować embrionami kur, by nadać im dinozaurze cechy. Wg niego, to pierwszy krok do zorganizowania prehistorycznej wylęgarni.
Kanadyjczyk uważa, że ptasi płód z szeregiem gadzich cech uda się stworzyć w ciągu najbliższych 5 lat. Jak zwykle jednak w takich przypadkach bywa, wiele zależy od wysokości pozyskanych funduszy. Powinniśmy być w stanie odtworzyć bądź zasadniczo stworzyć sami genetyczny program rozwoju naśladujący ten sprzed, dajmy na to, 150 mln lat, zmieniając upierzenie kury w coś bardziej prymitywnego oraz uzyskując trójpazurzaste palce i nieco zębów.
Projekt to pokłosie rozmowy Larssona ze światowej sławy amerykańskim paleontologiem Jackiem Hornerem, który był technicznym doradcą przy realizacji Parków Jurajskich. Panowie zastanawiali się nad tym, jak najlepiej zobrazować ewolucję. Zgodzili się, że zmiana rozwoju kurzego embrionu mogłaby być doskonałym i bardzo przemawiającym do wyobraźni przykładem.
Najpierw trzeba jednak dokładnie poznać rozwój zwierzęcia – jakie geny się włączają i wyłączają oraz jak komórki wędrują wewnątrz płodu. Studium będzie się koncentrować na kurzych jajach, ponieważ ptaki są bezpośrednimi potomkami dinozaurów.
Na razie eksperyment nie spotkał się z zarzutami natury etycznej, ponieważ dotąd z jaj nie wylęgło się żadne stworzenie. Program jest finansowany m.in. przez National Geographic i Natural Sciences and Engineering Research Council of Canada.
W swojej najnowszej książce Jak zbudować dinozaura Horner wspomina o pomyśle Larssona i o jego zamiarze uzyskania kurczakozaura. Wg niego, będzie on nieduży, ale większy od zwykłej kury. Prorokuje, że ostatecznie naukowcy stworzą prehistoryczne zwierzęta gabarytów emu.
Larsson przekonuje, że wszystko, co robimy z kurami, ma też bezpośrednie odniesienie do ludzkiego rozwoju. Trzydziestoośmioletni Kanadyjczyk studiuje ewolucję ptaków już od dekady. Na razie jego projekt znajduje się w powijakach, więc na efekty przyjdzie jeszcze poczekać.
Komentarze (8)
Piotrek, 27 sierpnia 2009, 12:58
Tworzenie parku jurajskiego w toku
Jak dotąd wiele rzeczy z filmów SF i nie tylko się zrealizowało, więc kto wie.
lucky_one, 27 sierpnia 2009, 13:09
Widziałem chyba dokładnie o tym program na Discovery. Z tego co pamiętam zauważono, że czasem u kur następuje mutacja jakiegoś genu, i właśnie kurczaki mają zęby. Ponadto zauważono, że zmiana jakiegoś tam innego genu powoduje wystąpienie upierzenia na nogach bądź jego brak (zamiast piór na nodze są łuski) - z tego względu można niby stosunkowo łatwo przekształcić pióra w łuski oraz bezzębne dzioby w paszcze z zębami... pozostaje tylko pytanie jak zmienić zachowanie kury na agresywne oraz dietę na mięsną :/
waldi888231200, 27 sierpnia 2009, 13:53
'' pozostaje tylko pytanie jak zmienić zachowanie kury na agresywne oraz dietę na mięsną'' No i inne pytanie : po co?? bo żeby dziobnąć owada , robaka itd. to wystarczy im osprzęt który mają.
lucky_one, 27 sierpnia 2009, 14:08
A po to, że skoro to ma być rekonstrukcja dinozaurów, to powinny zacząć się żywić zwierzętami znacznie większymi - gabarytów świnek morskich, kotów, psów, a przy wielkości emu (którą planowane jest osiągnąć) to może nawet zwierzętami gabarytów.. człowieka?
waldi888231200, 27 sierpnia 2009, 15:20
Aha , zaj...ście pomyślane, to już wolę grypę.
inhet, 27 sierpnia 2009, 15:51
A po co? Nie brakowało przecież dinozaurów łagodnych i roślinożernych. Zresztą zmiana diety z roślinnej na mięsną nie wymaga żadnych manipulacji genetycznych.
este perfil es muy tonto, 27 sierpnia 2009, 23:59
hmm jakbym miał wielką firmę organizującą safarii to w ramach długofalowej inwestycji pomyślałbym nad sponsorowaniem badań przywracających dinusie
thibris, 28 sierpnia 2009, 06:11
Stary pomysł - nawet filmy już o tym były