Prehistoryczne pieczyste z ptaków
Żyjący w jaskiniach człowiek rozumny współczesny i jego przodkowie polowali głównie na dużą zwierzynę, okazuje się jednak, że nie gardzili również pieczonymi ptakami. W jaskini Bolomor w pobliżu Tavernes w Hiszpanii znaleziono bowiem 202 kości, należące do kaczek nurkujących (grążyc) z rodzaju Aythya. Oznacza to, że dieta hominidów z tego okresu była bardziej zróżnicowana niż dotąd sądzono.
Ptaki pozbawiono mięsa za pomocą kamiennych narzędzi i zębów. Modyfikacje występujące na drobnych pozostałościach z Bolomor to najsilniejsze dowody na spożywanie ptaków w okresie europejskiego plejstocenu środkowego – zaznacza Ruth Blasco z Instytutu Ludzkiej Paleoekologii i Ewolucji Społecznej w Tarragonie.
Blasco i Josep Fernandez Peris oglądali kacze kości pod dużym powiększeniem. Znaleźli 3 cechy, które pozwalają uznać, że są one pozostałościami po posiłkach. Po pierwsze, na kościach kończyn przednich i tylnych występują cięcia. Po drugie, końce kości, gdzie zazwyczaj jest mniej mięsa, są nadpalone. Po trzecie, a to najmocniejszy dowód, na kościach widać ślady ludzkich zębów.
Biorąc pod uwagę poziom geologiczny, na jakim znaleziono ogryzione kości grążyc i pozostałości co najmniej 7 palenisk, pieczystym raczył się najprawdopodobniej człowiek heidelberski (Homo heidelbergensis).
Dowody wskazują, że hominidy z Afryki jadały ptaki już w plioplejstocenie ok. 2 mln lat temu. Europejskiego człowieka jaskiniowego kojarzy się raczej z grupowymi polowaniami z włóczniami, niewykluczone jednak, że Homo heidelbergensis posługiwał się też łapkami czy naśladował głosy ptaków, by w ten sposób schwytać poruszające się szybko kaczki i inne drobne zwierzęta.
Specjaliści uważają, że udowodnienie, iż prehistoryczni ludzie jadali mniejsze zdobycze, jest trudne z powodu rozmiarów kości i sposobów konsumowania drobnych zwierząt. Gerrit Dusseldorp z Uniwersytetu w Lejdzie sądzi np., że przetwarzano je w mniejszym stopniu niż duże ofiary i po prostu zjadano w całości.
Komentarze (3)
inhet, 30 listopada 2009, 18:59
"Żyjący w jaskiniach człowiek rozumny współczesny i jego przodkowie polowali głównie na dużą zwierzynę"
Jak to można nie myśleć, i wymyślić ???
thibris, 1 grudnia 2009, 17:56
Dla mnie żadna nowina. Odkrycie może i tak - bo najwidoczniej nikt wcześniej śladów takiej ludzkiej żerności nie znalazł, ale nie dziwi mnie że ludzie mogli jeść mniejsze ptactwo. Również nie dziwi mnie że ludzie mogli w tak odległych czasach jeść ryby, padlinę czy mniejsze ssaki - dajmy na to zające, czy jakieś malutkie gryzonie. W sumie z braku laku i kit dobry - kłak czy wełna aby du*a pełna...
To że dorośli łowcy zasadzali się na dużą zwierzynę wcale nie oznacza, że młodzież nie mogła się szkolić na czymś mniejszym.
czesiu, 1 grudnia 2009, 18:34
Heh, odkryciem by było, gdyby "z braku laku" wcinali solone drzewo... (tak jak "współcześni robinsonowie" art na KW)