Ludzie epoki kamienia wozili jelenie przez morze

| Humanistyka
don_macauley (Donald Macauley), CC

Ludzie z epoki kamienia doprowadzili do pojawienia się jelenia szlachetnego na szkockich wyspach. Jak dowiadujemy się z Proceedings of the Royal Society B, zwierzęta były... przewożone na łodziach i pozostawiane na wyspach.

Badania DNA przeprowadzone na zwierzętach zamieszkujących najbardziej na północ wysunięte szkockie wyspy wykazały, że nie pochodzą one z najbardziej oczywistych miejsc - Szkocji, Irlandii czy Norwegii. "Nasze badania sugerują, że 4500-5500 lat temu ludzie przewozili łodziami jelenie na znaczne odległości. Transportowali je z nieznanego miejsca" - mówi David Stanton z Cardiff University. To zaskakujące wyniki. Okazuje się, że nie rozumiemy naszych relacji z różnymi gatunkami. Niewykluczone, że ludzie zarządzali jeleniami, nawiązywali kontakty ze stadami, co pozwalało im na łapanie i transportowanie zwierząt na duże odległości - dodaje uczony.

Dotychczas wiedzieliśmy, że ludzie późnej epoki kamienia transportowali łodziami świnie, owce czy bydło. Nie wiedziano jednak, że przewozili też duże jelenie i to na znacznie odległości.

Jeleń szlachetny odgrywał na Wyspach Brytyjskich wielką rolę od końca epoki lodowej aż do pojawienia się pierwszych rolników. Zwierzę zapewniało pożywienie, skóry, kości czy rogi używane do wzruszania ziemi i jej uprawy.

Zdaniem naukowców, jedynym wytłumaczeniem obecności jeleni na odległych wyspach jest ich wprowadzenie przez ludzi. Ich odległość od lądu stałego jest zbyt duża, by jelenie mogły pokonać ją wpław. Teraz do rozwiązania pozostała zagadka pochodzenia jeleni. Wiadomo, że nie przywieziono ich z najbliższego lądu. "Teraz szukamy przodka tych jeleni" - dodaje Stanton.

jeleń szlachetny epoka kamienia łódź wyspa morze