Joga na kobiece nietrzymanie moczu

| Zdrowie/uroda
Rio (F.E.N.), CC

Joga może pomóc kobietom z nietrzymaniem moczu - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF).

Joga jest często wymierzona w [...] zwiększenie rozluźnienia oraz usuwanie lęku i stresu. Dlatego stosuje się ją w wielu innych schorzeniach - zespole metabolicznym czy syndromach bólowych. Są jednak powody, by sądzić, że pomoże także przy nietrzymaniu moczu - podkreśla dr Alison Huang.

Zespół Huang zebrał grupę 20 kobiet w wieku 40 lat i starszych, które cierpiały na nietrzymanie moczu. Po przeprowadzeniu losowania połowa wzięła udział w 6-tygodniowym programie terapeutycznym z jogą (ćwiczeniami kształtującymi zdrową miednicę).

Okazało się, że u pań z grupy terapeutycznej nastąpiła 70-proc. poprawa - o tyle, w porównaniu do punktu wyjścia, zmniejszyła się częstość popuszczania. W grupie kontrolnej odnotowano zaledwie 13-proc. poprawę. W większości poprawa dot. wysiłkowego nietrzymania moczu.

Amerykanie sądzą, że joga zmniejsza nietrzymanie moczu za pośrednictwem co najmniej 2 mechanizmów. Ponieważ problemowi temu towarzyszą często lęk i depresja, kobiety ćwiczące jogę mogą czerpać korzyści z nacisku kładzionego na medytację i rozluźnienie. Z drugiej strony regularne ćwiczenia pomagają we wzmocnieniu mięśni dna miednicy, które podtrzymują pęcherz.

Stworzyliśmy program jogi, który będzie bezpieczny dla starszych kobiet, włącznie z paniami z drobnymi ograniczeniami mobilności - opowiada Huang, przypominając, że nie wszystkie rodzaje jogi pomogą przy nietrzymaniu moczu. W ramach projektu naukowcy współpracowali z dwiema doświadczonymi konsultantkami, Leslie Howard i Judith Hanson Lasater.

Autorzy artykułu z pisma Female Pelvic Medicine & Reconstructive Surgery myślą o dłuższym 12-tygodniowym studium.

joga ćwiczenia kobiety dno miednicy nietrzymanie moczu dr Alison Huang