Superrozciągliwe kable z płynnym metalem
Inżynierowie z North Carolina State University stworzyli kable, które można rozciągnąć do ośmiokrotnej pierwotnej długości bez zakłócania przepływu prądu. Tego typu kable mogą znaleźć zastosowanie zarówno w słuchawkach, ładowarkach telefonów jak i w elektronicznych tekstyliach. Kable zostały wykonane z bardzo elastycznego polimeru, którego wnętrze wypełniono płynnym stopem galu i indu.
Wcześniejsze badania nad elastycznymi kablami skupiały się przede wszystkim na dodawaniu metalu do polimeru. Jednak takie rozwiązanie ma swoje wady. Im więcej metalu, tym lepsze przewodnictwo, jednak tym mniejsza elastyczność. W naszym rozwiązaniu oba materiały są rozdzielone, otrzymujemy więc możliwie najlepsze przewodnictwo bez wpływania na elastyczność. Krótko mówiąc, nasze kable są o rząd wielkości bardziej rozciągliwe niż najlepiej przewodzące kable i o rząd wielkości lepiej przewodzą niż najbardziej rozciągliwe rozwiązania, jakie spotykamy w literaturze fachowej - mówi doktor Michael Dickey.
Nowe kable można wytwarzać za pomocą dobrze opanowanych technik produkcyjnych. Przed uczonymi stoi jeszcze jedno poważne zadanie. Muszą dowiedzieć się, w jaki sposób zminimalizować wyciek metalu z uszkodzonych kabli.
Komentarze (3)
scanner, 20 grudnia 2012, 12:15
Uszkodzone kable można by teoretycznie załatać dodając do metalu jakiś utwardzacz reagujący z powietrzem
Ja tu widzę poważniejszy problem - jak się w kieszeni te kabelki zaplączą i zacisną, to nijak się ich rozplątać nie da - niczym węzełek na gumce - recepturce.
Jajcenty, 20 grudnia 2012, 12:35
Nie sądzę by się nadał ten stop. W niższych temperaturach będzie krzepł i sztywniał.
Straciłem magnetofon na mrozie, gdy się jak szkło rozpadła kauczukowa (sic!) rączka.
draco86, 21 grudnia 2012, 12:12
Wyciek jak wyciek, ale cieńszy (rozciągnięty) kabel ma mniejszą wytrzymałość prądową.