Ziemne papugi uratowane!
Papugi kakapo nie wyginą! Udało się je uratować z pomocą biologów z Uniwersytetu w Glasgow.
Zielono upierzone kakapo (Strigops habrotilus) to nieloty zamieszkujące Nową Zelandię. Są roślinożerne i prowadzą nocny tryb życia. Zmiany środowiskowe i wprowadzenie polujących na nie ssaków doprowadziły do tego, że w 1995 roku liczebność gatunku spadła do 51 osobników.
Papugi te bardzo rzadko wyprowadzają lęgi. Dzieje się tak, ponieważ karmią pisklęta owocami dwóch endemicznych drzew: sosny Halocarpus biformis oraz rimu (Dacrydium cupressinum), a owocują one tylko raz na 2 do 6 lat. W międzyczasie ptaki żywią się liśćmi, trawami i ziołami, w których nie ma wystarczających ilości składników odżywczych do wykarmienia młodych.
Biolodzy środowiskowi i ewolucyjni z Glasgow współpracowali z nowozelandzkim Departamentem Ochrony Środowiska. Stworzyli suplement, dzięki któremu kakapo miały składać więcej jaj nawet w tzw. latach chudych (gdy nie owocowały ich ulubione drzewa).
Kakapo rozmnażały się niechętnie. Kiedy zbadaliśmy pożywienie, zaczęliśmy podejrzewać, że należy za to obwiniać ich menu. Składanie jaj to wymagający okres dla ptaków. Aby wyprodukować jaja dobrej jakości, potrzebują określonych składników odżywczych. Podczas eksperymentów podawaliśmy suplementy ze wszystkimi substancjami, których, wg nas, brakowało w diecie papugi. Chcieliśmy w ten sposób sprawdzić, czy uda nam się wpłynąć na jej rozmnażanie. Okazało się, że samice zażywające tabletki składały znacznie więcej jaj. W 2002 roku, pierwszym roku suplementacji, złożyły łącznie 67 jaj – wyjaśnia David Houston, profesor zoologii z Uniwersytetu w Glasgow.
Kakapo nadal są zagrożone wyginięciem. Ponieważ rozmnażają się nieregularnie, proces "wychodzenia na prostą" będzie długi.
Komentarze (0)