Ciało kameleona jest jak społeczny billboard

| Nauki przyrodnicze
Vlad Litvinov (vlitvinov), CC

Kameleony zmieniają kolor, by wtopić się w tło, ale biolodzy z Uniwersytetu Stanowego Arizony twierdzą, że pewne rejony ciała tych jaszczurek pełnią funkcję billboardów do komunikowania różnych informacji podczas kontaktów społecznych.

Gdy samce walczą o terytorium lub samicę, ich ubarwienie staje się jaśniejsze i bardziej intensywne. Samiec, który demonstruje jaśniejsze pasy, z większym prawdopodobieństwem zbliża się do przeciwnika, a osobnik z jaskrawszą głową częściej wygrywa walkę. Dobrym prognostykiem tego, kto zwycięży, jest także szybkość zmiany barwy głowy.

Doktorant Russell Ligon i prof. Kevin McGraw posłużyli się narzędziami fotograficznymi i modelowaniem matematycznym, by rozszyfrować zmiany koloru kameleona jemeńskiego (Chamaeleo calyptratus) w przypadku zachowań agresywnych. Panowie badali odległości, a także maksymalną jasność oraz prędkość zmiany barwy 28 obszarów na ciele jaszczurek.

Odkryliśmy, że paski, które są najbardziej widoczne, gdy kameleon obróci się bokiem do oponenta, pozwalają oszacować prawdopodobieństwo, że jaszczurka naprawdę się zbliży. Dodatkowo ubarwienie głowy - a zwłaszcza jasność i tempo zmiany barwy - wskazywało, który osobnik wygra - tłumaczy Ligon.

Ubarwienie spoczynkowe kameleonów mieści się w zakresie od brązowego do zielonego, a ciało znaczą żółte refleksy (każda jaszczurka ma charakterystyczny układ tych elementów). Podczas pojedynku zwierzęta demonstrują jasną żółć, pomarańcze, zielenie oraz turkusy. Gdy kameleon pokaże swoje barwy z odległości i zaczyna się przybliżać przodem do przeciwnika, istotne kolory na pokrytych pasami częściach ciała i głowie są nadal zaakcentowane.

Przez posługiwanie się jaskrawymi sygnałami barwnymi i drastyczne zmiany wyglądu ciała kameleonów przypominają trochę billboardy - zwycięzca walki jest już często znany, zanim w ogóle dojdzie do fizycznego kontaktu. Zwycięzcą jest ten, kto zmusi przeciwnika do wycofania. Mimo że czasem dojdzie do walki 'wręcz' - krótkich 5-15-sekundowych potyczek - przeważnie barwne pokazy kończą współzawodnictwo, nim na dobre się rozpocznie.

kameleon jemeński Chamaeleo calyptratus zmiana barwy pasy walka współzawodnictwo terytorium samica Russell Ligon Kevin McGraw