Wydzielina lepka jak miód pomaga kameleonom w polowaniu

| Nauki przyrodnicze
Vlad Litvinov (vlitvinov), CC

Fizycy ustalili, że kluczem do sukcesu myśliwskiego kameleonów jest lepka jak miód wydzielina na języku.

Prof. Pascal Damman z Uniwersytetu w Mons wyjaśnia, że kameleony zaczajają się na ofiarę. Gdy kąsek się pojawi, błyskawicznie wyrzucają język, który jak bumerang powraca po chwili do pyska jaszczurki. W jaki jednak sposób ofiara cały czas się go trzyma? Biolodzy badali szereg możliwych wyjaśnień. Jedni sądzili, że w grę wchodzi mechanizm przypominający zamek błyskawiczny. Inni zakładali, że kubeczkowaty koniec języka przytrzymuje kąsek za pomocą ssania. Okazało się jednak, że wyjaśnieniem są właściwości wydzieliny - jest ona bardzo lepka.

Damman i inni odkryli, że śluz na czubku języka kameleona jest wyjątkowo lepki. Jest 400-krotnie bardziej lepki od ludzkiej śliny. Cechuje go lepkość miodu. Wg wyliczeń autorów publikacji z Nature, to wystarczy, by schwytać ofiarę o ciężarze sięgającym 1/3 własnej masy.

Pomiar lepkości był bardzo trudny, bo kameleony produkują niewielkie ilości śluzu. Musieliśmy więc opracować nową metodę [badania]. Ostatecznie Belgowie uciekli się do toczenia stalowej kulki po pokrytej śluzem pochylni. Śluz powoduje tarcie, które zmniejsza prędkość kuli. Mierząc prędkość, naukowcy byli w stanie wyliczyć lepkość wydzieliny.

 

kameleon język czubek śluz lepkość miód Pascal Damman