Odkryto kamieniołom z okresu Drugiej Świątyni

| Humanistyka
Photographic credit: Skyview Company, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Podczas prac archeologicznych poprzedzających budowę autostrady specjaliści z Izraelskiej Służby Starożytności odsłonili duży kamieniołom z okresu Drugiej Świątyni. Znajdował się on na terenie dzisiejszej jerozolimskiej dzielnicy Ramat Szlomo.

Clara Amit, courtesy of the Israel Antiquities Authority Clara Amit, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Archeolodzy natrafili również na kilofy, dłuta oraz klucz sprzed 2 tys. lat. Wg nich, wydobywany tu kamień wykorzystywano do budowy reprezentacyjnych budynków publicznych.

Dyrektor wykopalisk Irina Zilberbod opowiada, że stan poszczególnych mas skalnych odzwierciedlał różne etapy wydobycia. Czasem odkuwane fragmenty miały ponad 2 m długości.

Za pomocą kilofów żłobiono szczeliny odseparowujące blok od skały spągowej. Później wtykano w nie kliny i rozpoczynała się mozolna praca z użyciem młotów. Opisując wygięty klucz sprzed ok. 2 tys. lat, Zilberbod dywagowała, że musiał należeć do któregoś z robotników.

Odsłonięty właśnie kamieniołom nie jest jedynym tego typu przybytkiem z północnych rubieży Jerozolimy. Zastanawiając się, czemu starożytni górnicy upodobali sobie właśnie ten obszar, naukowcy doszli do wniosku, że chodziło im o jasny wapień meleke. Ma on parę wysoko cenionych właściwości: łatwo się go wydobywa, a po wykuciu szybko ulega stwardnieniu. Lokalizację kamieniołomu da się również wyjaśnić względami topograficzno-logistycznymi. W okresie Drugiej Świątyni zabudowania Jerozolimy znajdowały się poniżej, co z pewnością ułatwiało transport ciężkich bloków (w pobliżu na zboczu wzgórza odkryto drogę).

 

kamieniołom Druga Świątynia Jerozolima Ramat Szlomo Irina Zilberbod