Przeciwzapalne kannabinoidy na choroby skóry

| Zdrowie/uroda
van_mij (Martijn), CC

Analizując literaturę przedmiotu, badacze z Kampusu Medycznego University of Colorado Anschutz ustalili, że farmaceutyki zawierające kannabinoidy mogą być skuteczne przeciwko egzemie (wypryskowi kontaktowemu), łuszczycy czy atopowemu zapaleniu skóry (AZS).

Najbardziej obiecującym zastosowaniem kannabinoidów [w dermatologii] jest leczenie świądu - podkreśla dr Robert Dellavalle i dodaje, że w jednym z badań stosowanie kremu z kannabinoidami 2 razy dziennie przez 3 tygodnie całkowicie wyeliminowało ciężki świąd u 8 z 21 pacjentów. Naukowcy przypuszczają, że za pomocą kremu udało się zlikwidować suchość skóry, która może prowadzić do świądu.

Dellavalle zwraca uwagę na przeciwzapalne właściwości takich preparatów. Przypomina, że jego badania wykazały, że tetrahydrokannabinol (THC), główna substancja psychoaktywna zawarta w konopiach, zmniejsza u myszy stan zapalny i opuchliznę. U gryzoni z czerniakiem po ostrzykiwaniu THC zaobserwowano zaś znaczne zahamowanie wzrostu guza.

Chodzi o miejscowe leki kannabinoidowe o niewielkim lub zerowym działaniu psychotropowym, których można by używać w chorobach skóry.

Amerykanin dodaje jednak, że większość uwzględnionych w metaanalizie studiów to badania na modelach laboratoryjnych, w przypadku których nie przeprowadzono zakrojonych na szerszą skalę testów klinicznych. Dellavalle ma nadzieję, że sytuacja ulegnie zmianie, gdy więcej stanów zalegalizuje konopie.

Doktor dodaje, że kannabinoidy mogą być użyteczną opcją terapeutyczną w przypadku osób, u których leczenie świądu i innych chorób skóry tradycyjnymi metodami nie dało rezultatów.

kannabinoidy choroby skóry egzema atopowe zapalenie skóry łuszczyca THC tetrahydrokannabinol Robert Dellavalle