Kapsaicyna zapobiega uszkodzeniu wątroby
Kapsaicyna, alkaloid papryczek chili, zapobiega powstaniu i postępom uszkodzenia wątroby. W najnowszych badaniach zaprezentowano jej antyzwłóknieniowy potencjał.
W modelu mysim kapsaicyna zmniejszała aktywację komórek Ito (aktywowana komórka Ito wytwarza kolagen, co prowadzi do włóknienia miąższu wątroby).
Podczas eksperymentu myszy podzielono na dwie grupy. Kapsaicynę podawano z pokarmem po 1) 3 dniach ligacji dróg żółciowych (ang. bile duct ligation, BDL), gdzie zaczopowanie przewodu żółciowego wspólnego prowadzi do akumulacji żółci i włóknienia miąższu wątroby lub 2) przed i w trakcie przewlekłego podawania czterochlorku węgla (CCl4), jednej z najsilniejszych hepatotoksyn.
Okazało się, że u zwierząt z grupy BDL kapsaicyna zmniejszała uszkodzenie wątroby i hamowała dalsze jego postępy, a w grupie CCl4 działała dwojako. Zaaplikowana odpowiednio wcześnie nie dopuszczała do uszkodzenia wątroby, ale jeśli podano ją, gdy zwłóknienie już występowało, nie była w stanie go zmniejszyć.
Komentarze (1)
Użytkownik-7423, 24 kwietnia 2015, 12:43
Myszy są słabym modelem ludzkiego organizmu, znacznie lepsze są szczury.
Niby prawa biochemiczne są jednakowe, jednak specyfika mysiego organizmu (błyskawiczny metabolizm, odmienne szlaki metaboliczne dla tych samych substratów, brak zabezpieczeń antynowotworowych ze względu na krótki czas życia) pozostawia wiele do życzenia. Są jednak tanie, dobrze poznane i mają szybką wymianę pokoleń, dlatego niestety są preferowane.