Globalne ocieplenie może zaszkodzić plonom kawy

| Nauki przyrodnicze
Ahmed Rabea

Nadchodzą ciężkie czasy dla miłośników kawy. Z artykułu opublikowanego w PNAS dowiadujemy się, że globalne ocieplenie może spowodować, że do roku 2050 plony kawy w Ameryce Południowej zmniejszą się aż o 88%. Na kontynencie tym produkuje się najwięcej kawy na świecie.

Kawa to jeden z najcenniejszych produktów na planecie. Wymaga ona odpowiedniego klimatu i zapylających ją pszczół. Nasze badania są pierwszymi, które pokazują, że w związku z globalnym ociepleniem oba wspomniane czynniki ulegną zmianie w sposób, który mocno uderzy w producentów kawy", mówi Taylor Ricketts z University of Vermont.

Dotychczas prowadzone badania skupiały się na zależności pomiędzy kawą a zmianą klimatu, nie brano w nich pod uwagę pszczół. Teraz okazuje się, że sytuacja może być gorsza niż się przypuszcza, a największe straty poniosą rolnicy w Nikaragui, Hondurasie i Wenezueli.

Kawa jest głównym źródłem dochodu dla milionów ubogich rolników, więc spadek plonów uderzy w tych i tak już biednych ludzi, dodaje Ricketts.

Badania przyniosły też nieco dobrych wiadomości. Zgodnie z nimi może nieco wzrosnąć produkcja kawy w Meksyku, Gwatemali, Kolumbii i Kostaryce. Szczególnie dotyczy to obszarów górskich, gdzie mogą pojawić się temperatury wspomagające zarówno wzrost kawy jak i rozwój populacji pszczół.

Naukowcy zauważają, że pszczoły odgrywają niezwykle istotną rolę w produkcji kawy, dlatego też próbowali dowiedzieć się, czy tam, gdzie klimat zmieni się na mniej sprzyjający kawie, straty będzie można wyrównać dzięki pszczołom. W swoim badaniu podkreślają rolę lasów tropikalnych, które są kluczowy habitatem dzikich pszczół i innych zapylaczy. Obecnie aż 91% najlepszych upraw kawy w Ameryce Południowej znajduje się w odległości 1,5 kilometra od lasu tropikalnego. Do roku 2050 odsetek ten zwiększy się do 97%, zatem zachowanie lasów będzie kluczowe z punktu widzenia producentów kawy.

Mamy nadzieję, że opracowane przez nas modele pomogą w odpowiednim zarządzaniu, takim m.in. jak zachowanie lasów czy ochrona habitatów pszczół, stwierdzają naukowcy.

kawa globalne ocieplenie pszczoły