Kawa przedłuża życie?

| Zdrowie/uroda
antwerpenR (Roger Price), CC

Amerykański Narodowy Instytut Raka, który jest częścią Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH), ogłosił, że osoby starsze, które piją kawę są narażone na mniejsze ryzyko śmierci niż osoby niepijące tego napoju.

Badania wykazały, że spożywanie kawy zmniejsza prawdopodobieństwo śmierci z powodu chorób serca, chorób układu oddechowego, udaru, urazów, wypadków, cukrzycy i infekcji. Doktor Neal Freedman i jego zespół badali związek pomiędzy spożywaniem kawy a ryzykiem śmierci. Badaniami objęto 400 000 kobiet i mężczyzn w wieku 50-71 lat. Informacje na temat spożycia kawy zebrano w latach 1995-1996, a dalsze losy badanych śledzono do śmierci bądź do 31 grudnia 2008 roku.

Naukowcy odkryli, że związek pomiędzy spożyciem kawy a zmniejszonym ryzykiem jest tym silniejszy im więcej kawy spożywali uczestnicy badań. Trzy lub więcej filiżanek kawy dziennie oznaczało redukcję ryzyka śmierci o 10 procent. Spożycie kawy nie miało u kobiet żadnego wpływu na prawdopodobieństwo śmierci z powodu nowotworów. W przypadku mężczyzn pijących kawę zauważono niewielkie, niemalże pomijalne statystycznie zwiększenie ryzyka śmierci z powodu nowotworów.

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów w Ameryce, jednak jej wpływ na ryzyko zgonu nie był jasny. Odkryliśmy, że spożywanie kawy może być łączone ze zmniejszonym ryzykiem śmierci w ogóle oraz ze zmniejszonym ryzykiem w powiązaniu z konkretnymi przyczynami. Chociaż nie możemy wykluczyć przypadkowej zbieżności pomiędzy piciem kawy a zmniejszonym prawdopodobieństwem śmierci, to sądzimy, iż uzyskane przez nas wyniki wskazują, że kawa nie ma niekorzystnego wpływu na zdrowie -powiedział doktor Freedman.

Badacze podkreślają, że kwestionariusze dotyczące spożycia kawy były zbierane raz, w konkretnym momencie życia danej osoby, nie odzwierciedlały zatem długotrwałych i zmieniających się w ciągu życia nawyków. Ponadto nie pytano o sposób przygotowywania kawy. Nie można zatem wykluczyć, że znaczenie ma metoda, jaką kawę parzono. Sposób, w jaki kawa zmniejsza ryzyko śmierci - jeśli rzeczywiście nie mamy tutaj do czynienia z przypadkową korelacją - nie jest jasny. Trzeba pamiętać, że kawa zawiera ponad 1000 związków, które mogą wpływać na zdrowie. Najlepiej zbadanym z nich jest kofeina, chociaż nasze badania dały podobne rezultaty dla kawy kofeinowej i bezkofeinowej - dodaje Freedman.

kawa ryzyko zgonu choroby krążenia choroby układu oddechowego