Blokowanie enzymów z mieszków sprzyja wzrostowi włosów

| Zdrowie/uroda

Podczas eksperymentów na ludzkich i mysich mieszkach włosowych w stanie spoczynku okazało się, że leki hamujące kinazy Janusowe (kinazy JAK) sprzyjały szybkiemu wzrostowi włosów.

Studium naukowców z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbii zasugerowało, że inhibitory JAK mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu rodzajów łysienia, które cechuje zatrzymanie mieszków włosowych w stanie spoczynku.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (ang. U.S. Food and Drug Administration, FDA) zaaprobowała 2 inhibitory JAK: ruksolitynib do leczenia czerwienicy prawdziwej i tofacitinib na reumatoidalne zapalenie stawów. Oba przechodzą testy kliniczne pod kątem terapii łuszczycy plackowatej i łysienia plackowatego.

Podkreślając, że uzyskane wyniki są obiecujące, dr Angela M. Christiano dodaje, że potrzeba dalszych badań, podczas których, stosując preparaty przygotowane specjalnie do skóry głowy, trzeba sprawdzić, czy inhibitory JAK mogą wywołać wzrost włosów.

Zespół Christiano przypadkowo odkrył wpływ inhibitorów JAK na mieszki włosowe, badając łysienie plackowate. W zeszłym roku Amerykanie opublikowali na łamach Nature Medicine raport, z którego wynikało, że inhibitory JAK wyłączają sygnał prowokujący atak autoimmunologiczny. Podkreślano wtedy, że leki doustne odnawiają wzrost włosów u pewnych ludzi z zaburzeniem.

W czasie eksperymentów Christiano i inni zauważyli, że gdy lek był podawany miejscowo, odrastało więcej włosów niż przy leczeniu systemowym, w dodatku były one sporo grubsze i ciemniejsze. To sugerowało, że poza powstrzymywaniem ataków układu odpornościowego inhibitory kinaz Janusowych robią coś jeszcze w mieszkach włosowych.

Kiedy uczeni przyjrzeli się zdrowym mysim mieszkom, zauważyli, że inhibitory JAK szybko wybudzają je ze stanu uśpienia. Gryzonie, które przez 5 dni traktowano jednym z inhibitorów JAK, w ciągu 10 dni "wypuszczały" nowe włosy. Zabieg znacznie przyspieszał początek wzrostu włosów; generalnie w ciągu 3 tygodni zwierzętom leczonym miejscowo ruksolitynibem odrosły niemal wszystkie włosy. W tym samym okresie nie obserwowano wzrostu włosów w grupie kontrolnej.

Nie ma wielu związków, które mogłyby tak szybko popchnąć mieszki do fazy wzrostu. Dzięki [...] stosowanym miejscowo środkom kępki włosów odrastają tu i ówdzie [raczej] po kilku tygodniach [...]. Ponadto pod wpływem inhibitorów JAK włosy rozwijające się w hodowlach ludzkich mieszków włosowych i na skórze przeszczepionej myszom są dłuższe.

W ludzkich i mysich mieszkach leki oddziałują prawdopodobnie na te same szlaki, co sugeruje, że u ludzi mogłyby one wywołać wzrost nowych włosów i wydłużyć wzrost już istniejących włosów.

Nie wiadomo, czy inhibitory JAK mogą wybudzić włosy zatrzymane w fazie spoczynku przez różne postaci łysienia, w tym łysienie androgenowe. Dotąd eksperymenty prowadzono bowiem tylko na normalnych mysich i ludzkich mieszkach. Obecnie trwają badania na mieszkach dotkniętych chorobą.

 

kinazy Janusowe inhibitory JAK ruksolitynib tofacitinib łysienie faza spoczynku mieszki włosowe dr Angela M. Christiano