Sformułowano równanie kształtu kitki
Po co komu wiedzieć, jak wygląda rozkład włosów w kucyku? Czy chodzi o coś więcej niż estetyka? Okazuje się, że tak i naukowcy z Uniwersytetów w Cambridge i Warwick, którym ostatnio udało się wytłumaczyć kształt kitki, podkreślają, że wyniki znajdą zastosowanie w przemyśle tekstylnym, animacji komputerowej czy kosmetykach do włosów.
W artykule opublikowanym na łamach Physical Review Letters Brytyjczycy przedstawili równanie kształtu kucyka (Ponytail Shape Equation). Uwzględnili w nim różne zmienne, w tym sztywność włosów, wpływ grawitacji oraz obecności losowych skrętów i fal. Razem z zaprezentowaną przez zespół liczbą Roszpunki pozwalają one przewidzieć kształt dowolnego kucyka (Roszpunka, niem. Rapunzel, to bohaterka baśni braci Grimm, która w wieku 12 lat została zamknięta w wieży; by spotkać się z odwiedzającym ją co wieczór księciem, spuszczała z okna warkocz).
Naukowcy wyjaśnili, w jaki sposób pod wpływem zewnętrznego ciśnienia, które stanowi wynik zderzania między poszczególnymi włosami, kitka zwiększa swoją objętość. To niesamowicie proste równanie. [...] Nasze odkrycia można wykorzystać do rozwiązania problemów frapujących naukowców i artystów od czasów Leonarda da Vinci, który przed 500 laty zauważył przypominającą ciecze "opływowość" włosów - podkreśla prof. Raymond Goldstein z Cambridge.
Liczba Roszpunki to stosunek potrzebny do wyliczenia wpływu grawitacji na włosy w zależności od ich długości. Określa, czy kucyk wygląda jak wachlarz, czy raczej wygina się w łuk i na dole jest prawie pionowy. Meandrowanie jest skutkiem zarówno oddziaływań między włosami, jak i pofalowania powstającego podczas wzrostu (różnego u przedstawicieli różnych grup etnicznych). Ulega ono zmianie pod wpływem sił mechanicznych, termicznych i chemicznych.
Na potrzeby wyliczeń Brytyjczycy przyjęli, że typowy ludzki włos ma eliptyczny przekrój, a przeciętna gęstość włosów to ok. 1,3 g/cm3. Chociaż ich wewnętrzna mikrostruktura jest złożona, moduły wygięcia i skrętu są podobne jak w nieściśliwym homogenicznym materiale przypominającym nylon. Podczas eksperymentów kształt poszczególnych włosów określano za pomocą obrazowania stereoskopowego o wysokiej rozdzielczości.
Komentarze (6)
Jajcenty, 13 lutego 2012, 11:56
No to Gauss i jego łańcuch to pikuś jest przy liczbie Rapunzela. (To jakiś żart ?)
blad201, 13 lutego 2012, 12:22
Rapunzel to byla dziewczyna zamknieta w wiezy, z bardzo dugim warkoczem.
Powinno wiec byc: "liczba Rapunzeli"
Anna Błońska, 13 lutego 2012, 12:47
Dokładnie. Zupełnie zapomniałam o tej bajce Grimmów, dziękuję
macintosh, 13 lutego 2012, 13:48
http://www.filmweb.p...ani-2010-122832
Jajcenty, 13 lutego 2012, 14:00
Wiedziałem że Rapunzel to Roszpunka ale zupełnie nie skojarzyłem jej legendarnego warkocza z tematem notki.
Śmiem twierdzić, że dla przeciętnego męskiego umysłu skojarzenie "kitki" z warkoczem jest ... trudne
Anna Błońska, 13 lutego 2012, 17:52
Mam wrażenie, że Roszpunkę z warkoczem wpleciono dla efektu (liczba Roszpunki dobrze brzmi, a jednocześnie można się odwołać nie tylko do da Vinci, ale i Grimmów) bo badali wyłącznie włosy spięte w koński ogon. Tak że niekojarzenie przez męski umysł niczemu nie szkodzi