Klaster Feniksa - fabryka wszechświata
Nowo odkryty klaser Feniksa to jeden z najbardziej masywnych i najjaśniejszych tego typu obiektów we wszechświecie. To także jedna z najpotężniejszych „fabryk“ wszechświata - każdego roku powstaje w nim aż 740 nowych gwiazd.
Obiekt nazwany oficjalnie SPT-CLJ2344-4243 został odkryty przez grupę naukowców pracującą pod kierunkiem uczonych z MIT.
Klaster ma jeszcze jedną niezwykłą właściwość. Jak mówi Michael McDonald centrum większości klastrów jest czerwone. Ale w tym przypadku widzimy kolor jasnoniebieski, co wskazuje na błyskawicznie schładzający się gaz, przez co istnieją idealne warunki do powstawania gwiazd.
„Centrum galaktyk jest zwykle określane jako ‚red and dead’ [czerwony i martwy - red.], gdyż znajduje się tam niewiele starych gwiazd krążących wokół masywnej czarnej dziury. Nic się tam nie dzieje. Jednak tutaj centrum w jakiś sposób obudziło się do życia i rodzi olbrzymią liczbę nowych gwiazd“ - stwierdził McDonald.
Odkrycie klastra Feniksa być może pozwoli na rozwiązanie zagadki trapiącej astronomów od dziesięcioleci. Zgodnie z teorią gaz w centrum galaktyki powinien stopniowo się schładzać i tworzyć nowe gwiazdy. Dotychczas jednak nie odkryto klastra, który schładzałby się zgodnie z teoretycznymi przewidywaniami. Astronomowie zaczęli przypuszczać, że z jakichś powodów dochodzi do przerwania naturalnego procesu schładzania gazu. Być może przyczyniają się do tego czarne dziury. W klastrze Perseusza czarna dziura emituje olbrzymią ilość cząstek, które ogrzewają gaz.
„W klastrze Feniksa interesujące jest to, że ochładza się on niemal zgodnie z przewidywaniami. Być może znajduje się na wczesnym etapie ewolucji, gdzie nic nie przerywa chłodzenia, dlatego tak szybko tworzą się tam gwiazdy. We wszechświecie jest niewiele miejsc, w których gwiazdy tworzą się szybciej“ - dodaje McDonald.
Klaster Feniksa został odkryty w 2010 roku przez zespół używający South Pole Telscope na Alasce. Przez ostatnie dwa lata był on obserwowany przez 10 różnych teleskopów działających na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej. Każdy z nich prowadził obserwacje na innej długości fali i dopiero połączenie danych pozwoliło na dokładne opisanie klastra. „Centralna czarna dziura jest bardzo jasna w paśmie promieni X, ale formowanie się gwiazd widać w ultrafiolecie i paśmie widzialnym. Do uzyskania pełnego obrazu potrzebne jest zatem połączenie danych“ - wyjaśnia McDonald.
Dane te pozwoliły stwierdzić, że Feniks jest jednym z najbardziej masywnych klastrów we wszechświecie. A obserwowane olbrzymie tempo formowania się gwiazd może być charakterystyczne dla młodych galaktyk. „Widzimy tu etap, w których gaz się schładza, formują się gwiazdy, a supermasywna czarna dziura w centrum wydaje się uśpiona. Jednak gdy się obudzi i zacznie ogrzewać otoczenie, co może nastąpić za jakieś 100 milionów lat, zapobiegnie dalszemu schładzaniu się, a tempo formowania gwiazd spadnie do tego, jakie obserwujemy w większości aktywnych klastrów“ - mówi profesor Brian McNamara z University of Waterloo.
Komentarze (7)
Piotr_, 22 sierpnia 2012, 20:11
Zatem "za jakieś 100 milionów lat" teoria zostanie ostatecznie zweryfikowana.
Przerażające, jak ten czas leci.
P_.
mikroos, 22 sierpnia 2012, 22:09
Racja. Koniecznie trzeba zostawić karteczkę na lodówce, żeby nie zapomnieć
TrzyGrosze, 23 sierpnia 2012, 06:42
Niegrzeczne te klastry. Takie piękne teorie psują.
Piotr_, 23 sierpnia 2012, 11:36
Już wiem! Trzeba wysłać tam taki dokładny termometr. Za 100 000 000 lat doleci.
Chyba, że po drodze się stłucze.
P_.
tommy2804, 11 lipca 2014, 08:52
Chyba, że wynaleziony zostanie nowy typ napędu, który umożliwi przebycie tych 100 mln lat świetlnych w tydzień lub miesiąc...
Acrux, 11 lipca 2014, 11:16
Że się tak głupio zapytam: co to są klastry (w dziedzinie astronomii, rodna galaktyka )?
Astroboy, 11 lipca 2014, 11:29
Oj tam, przestańcie się czepiać, w końcu "gromada" to niekoniecznie łatwy termin...
Nawet młodzi adepci nauki mają problem z gromadą otwartą i kulistą
http://en.wikipedia.org/wiki/Open_cluster
http://en.wikipedia.org/wiki/Globular_cluster