Sposób pisania na klawiaturze ujawni emocje

| Psychologia
striatic, CC

Naukowcy z Islamskiego Uniwersytetu Technologicznego w Bangladeszu pracują nad programem, który na podstawie sposobu pisania potrafiłby zidentyfikować emocje osoby korzystającej z klawiatury.

Autorzy publikacji z pisma Behavior & Information Technology uważają, że w przyszłości wykrywające emocje systemy znajdą zastosowanie m.in. w aplikacjach do nauki online'owej. Mogłyby one dostosowywać swój wygląd, styl uczenia czy prezentowane treści do stanu emocjonalnego użytkownika. Choć może się oczywiście zdarzyć, że osoba zła lub smutna nie będzie chciała w ogóle pisać, naukowcy przypuszczają, że system będzie przydatnym narzędziem do internetowych sesji terapeutycznych czy konsultacji. W krajach, gdzie są one popularne, psychiatrzy byliby w stanie określić emocje bez nazywania ich przez pacjenta.

W pierwszym eksperymencie 25 osób w wieku 15-40 lat przepisywało 2 urywki z "Alicji w Krainie Czarów". Ochotnicy mieli wybrać, jaką emocję odczuwali w czasie pisania: radość, strach, złość, smutek, obrzydzenie, wstyd lub winę. Można też było zaznaczyć odpowiedź wskazującą na zmęczenie bądź stan neutralny.

W drugiej części studium akademicy posłużyli się oprogramowaniem, które zbierało próbki tekstu od użytkowników (nie trzeba było niczego przepisywać; program analizował zwykłe czynności wykonywane na komputerze). Co pół godziny proszono o określenie stanu emocjonalnego. Tym razem można było zaznaczyć radość, strach, złość, smutek, obrzydzenie, wstyd, poczucie winy lub stwierdzić, że wśród powyższych nie ma odpowiedniej opcji. Program odnotowywał wszystkie użycia klawiszy, a także czasy ich wciskania i puszczania. Specjaliści wyodrębnili 19 cech uderzeń klawiszy, w tym prędkość pisania w 5-sekundowych interwałach. Analizując próbki tekstu, posłużono się bazą danych słów i zdań związanych z 7 stanami emocjonalnymi.

klawiatura klawisze uderzenia charakterystyki stan emocjonalny