Zmiany klimatu odegrały kluczową rolę w ewolucji naszego gatunku
Na łamach Nature opublikowano artykuł, którego autorzy wykazali istnienie związku pomiędzy ewolucją człowieka a naturalnymi zmianami klimatu powodowanymi przez zjawiska astronomiczne. Od dawna podejrzewano, że klimat miał wpływ na ewolucję rodzaju Homo, jednak związek ten trudno udowodnić, gdyż w pobliżu miejsc występowania ludzkich skamieniałości rzadko można znaleźć wystarczająco dużo danych, by opisać klimatu w czasie, gdy ludzie ci żyli.
Dlatego też naukowcy z Korei Południowej, Niemiec, Szwajcarii i Włoch wykorzystali model komputerowy opisujący klimat na Ziemi na przestrzeni ostatnich 2 milionów lat. To pozwoliło na określenie klimatu, jaki panował w miejscu i czasie, w którym żyli badani przez naukowców ludzi. W ten sposób opisano warunki klimatyczne preferowane przez poszczególne gatunki homininów. Stalo się to punktem wyjścia do stworzenia ewoluującej w czasie mapy z obszarami potencjalnie zamieszkanymi przez naszych przodków.
Nawet jeśli różne grupy archaicznych ludzi preferowały różny klimat, to wszystkie one reagowały na zmiany klimatu wywoływane takimi zjawiskami astronomicznymi jak zmiana nachylenia ekliptyki, ekscentryczność orbity czy precesję. Zmiany takie mają miejsce w okresach od 21 tysięcy do 400 tysięcy lat, mówi Axel Timmermann, główny autor badań i dyrektor Centrum Fizyki Klimatu na Uniwersytecie Narodowym Pusan w Korei Południowej.
Uczeni, żeby sprawdzić, czy związek pomiędzy zmianami klimatu a ewolucją rzeczywiście istnieje, powtórzyli swoją analizę, ale zmieniali dane dotyczące datowania poszczególnych skamieniałości, przypadkowo je między sobą podmieniając. Jeśli zmiany klimatu nie miały związku z ewolucją, to takie podmienienie danych nie powinno wpłynąć na wyniki analizy. Okazało się jednak, że wyniki analizy dla danych prawdziwych i przypadkowo wymieszanych zasadniczo się między sobą różniły. Wyraźnie widoczne były różnice we wzorcach wyboru habitatów przez Homo sapiens, Homo neanderthalensis i Homo haidelbergensis. Wyniki te pokazują, że co najmniej na przestrzeni ostatnich 500 000 lat zmiany klimatu, w tym okresy zlodowaceń, odgrywały kluczową rolę w wyborze habitatu przez te gatunki, co z kolei wpłynęło na miejsca znalezienia skamieniałości, mówi Timmermann.
Postanowiliśmy też poznać odpowiedź na pytanie, czy habitaty różnych gatunków człowieka nakładały się na siebie w czasie i przestrzeni, dodaje profesor Pasquale Raia z Università di Napoli Federico II w Neapolu. Na podstawie tak uzyskanych danych dotyczących nakładających się habitatów, zrekonstruowano drzewo ewolucyjne człowieka. Wynika z niego, że neandertalczycy i denisowianie wyodrębnili się z eurazjatyckiego kladu H. heidelbergensis około 500–400 tysięcy lat temu, a H. sapiens pochodzi z południowoafrykańskiej populacji H. heidelbergensis, od której oddzielił się około 300 tysięcy lat temu.
Nasza bazująca na klimacie rekonstrukcja drzewa ewolucyjnego człowieka jest więc dość podobna do rekonstrukcji wykonanej w ostatnim czasie na podstawie danych genetycznych lub danych morfologicznych. Dzięki temu możemy zaufać uzyskanym przez nas wynikom, cieszy się doktor Jiaoyan Ruan z Korei Południowej.
Niezwykłej rekonstrukcji dokonano za pomocą południowokoreańskiego superkomputera Aleph, który pracował nieprzerwanie przez 6 miesięcy, by stworzyć największą z dotychczasowych symulacji przeszłego klimatu. Model obejmuje aż 500 terabajtów danych. To pierwsza ciągła symulacja ziemskiego klimatu obejmująca ostatnie 2 miliony lat i uwzględniająca pojawiania się i znikanie pokryw lodowych czy zmiany w stężeniach gazów cieplarnianych. Dotychczas paleoantropolodzy nie używali tak rozległych modeli paleoklimatycznych. Nasza praca pokazuje, jak przydatne są to narzędzia, dodaje profesor Christoph Zollikofer z Uniwersytetu w Zurichu.
Uczeni mówią, ze w swoich danych zauważyli interesujący wzorzec dotyczący pożywienia. Wcześni afrykańscy hominini żyjący pomiędzy 2 a 1 milionem lat temu preferowali stabilne warunki klimatyczne, co ograniczało ich do wąskich habitatów. Przed około 800 tysiącami lat doszło do zmiany klimatu, w wyniku której grupa znana pod ogólnym terminem H. heidelbergensis dostosowała się do szerszego spektrum źródeł pożywienia, dzięki czemu mogli wędrować po całym globie, docierając do odległych regionów Europy i Azji, dodaje Elke Zeller z Korei. Nasze badania pokazują, że klimat odgrywał kluczową rolę w ewolucji rodzaju Homo. Jesteśmy, kim jesteśmy, gdyż przez wiele tysiącleci udało nam się dostosowywać do powolnych zmian klimatu, wyjaśnia profesor Timmermann.
Komentarze (7)
nurek, 15 kwietnia 2022, 12:42
takie efekty jak zmiana nachylenia ekliptyki, ekscentryczność orbity czy precesję można modelować, ale co z czynnikami nieprzewidzialnymi jak wybuchy superwulkanów lub przechodzeniem Ziemi np. przez strefę kosmicznego pyłu a może innymi czynnikami kosmicznymi (promieniowanie, wybuch supernowej , zmiana aktywności Słońca etc). Co takie modelowanie warte?
nurek, 15 kwietnia 2022, 13:11
szczególnie superwulkany. modelowanie jest atrakcyjne, bo to i publikacja fajna i ryzyko żadne, no i grant
np. Słońce - oprócz cyklu 11 letniego może miec inny cykl o wiele dłuższy, więc nie rozpoznany do tej pory!
nurek, 15 kwietnia 2022, 13:18
miałem na myśłi o wiele dłuższy, więc nie rozpoznany do tej pory! np 222 lat
nurek, 15 kwietnia 2022, 13:31
nie rozumiemy się, modelowanie procesu o b. wielu czynnikach i czynnikach nie rozpoznanych, zawsze jest obarczone ryzykiem o nieznanej wartości. Kończe polemikę
rura, 15 kwietnia 2022, 20:09
mam prośbę, nie wycieraj sobie buzi p. Macierewiczem
KONTO USUNIĘTE, 15 kwietnia 2022, 20:56
Sugestia, że ktoś może być zdolny do użycia Macierewicza jako ręcznika !? Tfuj. Przecież to obrzydliwe, niehigieniczne i niehumanitarne (dla właściciela twarzy).
thikim, 16 kwietnia 2022, 08:14
Ciekawy model. Jednak z wyciąganiem wniosków byłbym ostrożny. O ile klimat jesteśmy w stanie zamodelować dość dokładnie o tyle ewolucję hominidów mamy w postaci strzępów wiedzy.
Tak więc nałożono dość dobry model klimatu na strzępy informacji o hominidach i wnioski końcowe podobnie jak dokładność pomiarów - ma wartość tego mniej dokładnego elementu.
Zmiany klimatyczne warunkują zmiany ewolucyjne - tu akurat nie ma niespodzianki.
Nie jest tak źle. Badania geologiczne dostarczają nam informacji o aktywności wulkanów na przestrzeni dziejów, a nawet o samych zmianach klimatu.
Od strony klimatu nie ma jakiś większych problemów. Informacji jest aż nadto. Problem jest z pozostałościami po naszych przodkach.
Mało ich, rzadko są kompletne. Są tysiące lat bez żadnych pozostałości. Są miejsca bez żadnych pozostałości. Trochę jakbyś wylosował jakieś ziarnko piasku na plaży i na jego podstawie opisywał plażę. A to tylko jedno ziarnko. Czasem da sporo informacji - jak będzie typowe a czasem nas zmyli jak będzie to jakiś nietypowy kamyk bo nam się wyda że plaża była kamienista.