Ptaki zakpiły sobie z ludzi. Budują gniazda... z kolców na ptaki
To brzmi jak żart. Jestem naukowcem, specjalizuję się w badaniu ptasich gniazd, a to są najbardziej niezwykłe gniazda, jakie widziałem, mówi Auke-Florian Hiemstra z Centrum Bioróżnorodności Naturalis. Wraz z kolegami z Muzeum Historii Naturalnej w Rotterdamie Hiemstra opisał gniazda miejskich srok i czarnowronów, do budowy których ptaki użyły powyrywanych przez siebie kolców.
Na wielu budynkach możemy zobaczyć kolce, umieszczone po to, by nie siadały tam ptaki. Tego typu kolce upowszechniły się około 50 lat temu. I te 50 lat ewolucji wystarczyło, by ptaki wykorzystały to, co zostało pomyślane przeciwko nim.
Naukowcy zainteresowali się bliżej takimi gniazdami, gdy jedno z nich zauważył wysoko na drzewie pacjent szpitala w Antwerpii. Gdy naukowcy mu się przyjrzeli, okazało się, że ptaki wbudowały w nie aż 1500 metalowych kolców. Zbudowały niezdobyty fort. Sroki użyły kolców tak, jak robią to ludzie. Ułożyły je w taki sposób, by utrzymać inne ptaki z dala od gniazda, mówi Hiemstra. Sroki budują zadaszone gniazda, by chronić jajka i młode przed atakami drapieżników. Często do budowy zadaszenia wykorzystują rośliny posiadające kolce. W mieście znalazły dla nich sztuczną alternatywę – kolce układane przez ludzi przeciwko ptakom.
Naukowcy opisali w swoim artykule liczne gniazda, w których sroki użyły materiału dostarczonego im przez człowieka. Zachowanie takie zaobserwowano w Holandii, Belgii i Szkocji. W dachach sroczych gniazd znaleziono też drut kolczasty i igły do szycia. Jeśli zaś chodzi o wronę czarną, to jak dotychczas jej gniazda z kolcami przeciwko ptakom znaleziono tylko w Rotterdamie.
Nie od dzisiaj wiadomo, że kolce na ptaki nie zawsze są skuteczne. W sieci można znaleźć filmy ptaków wyrywających kolce, a w swoim czasie słynny był Parkdale Pigeon, który na kolcach zbudował gniazdo. Teraz powstała pierwsza publikacja naukowa o wykorzystywaniu kolców przez ptaki.
Komentarze (3)
krzysztof B7QkDkW, 17 lipca 2023, 11:03
Chciałbym zobaczyć wyraz twarzy producentów tych "zabezpieczeń".
Nie mogę przestać się śmiać.
radar, 17 lipca 2023, 14:38
Dopóki informacja o tym się nie rozpowszechni i umiejętności ptaków z beneluksu nie przyjdą do nas to producenci dalej będą zarabiać. Podejrzewam też, że kolce kolcom nie równe. "Nasze kolce są 100% ptako-odporne i oryginalne, nie to co te podróbki konkurencji!"
Astro, 20 września 2023, 21:04
Odkładając na bok marketing, którego niewątpliwą częścią jest rozpowszechnianie informacji wśród ptaków chciałbym poważnie zapytać: jak trzeba mieć nawalone we łbie, by szukać "kolców 100% ptako-odpornych"? Parafrazując klasyka: "przeszkadza wam ptasie guano, a tysiące razy więcej własnego żrecie".