Niebieskoocy bardziej zagrożeni alkoholizmem

|
flo21, CC

Osoby z niebieskimi oczami wydają się bardziej zagrożone alkoholizmem.

To sugeruje intrygującą możliwość - że kolor oczu może się przydać w klinice do postawienia diagnozy o uzależnieniu od alkoholu - uważa Arvis Sulovari, student z Uniwersytetu Vermont.

Sulovari i prof. Dawei Li zauważyli, że Amerykanów pochodzenia europejskiego z jasnymi oczami - w tym z zielonymi czy szarymi - cechowała większa częstość występowania uzależnienia od alkoholu niż ludzi z oczami ciemnobrązowymi. Tendencja była najsilniejsza wśród osób z oczami niebieskimi.

Jak tłumaczą naukowcy, geny związane z kolorem oczu leżą na tym samym chromosomie, co geny związane z nadmiernym spożyciem alkoholu. Autorzy publikacji z American Journal of Medical Genetics Part B podkreślają, że w grę wchodzi nierównowaga sprzężeń (linkage disequilibrium) - nieprzypadkowe skojarzenie alleli w sprzężonych loci - zarówno związanego z alkoholizmem klastru genowego receptora GABA (GABRB3/GABRG3) i genów koloru oczu OCA2/HERC2, jak i powiązanego z uzależnieniem GRM5 i skojarzonego z pigmentacją TYR.

W przeszłości Li brał udział w tworzeniu klinicznej i genetycznej bazy danych ponad 10 tys. osób, głównie pochodzenia afrykańskiego i europejskiego, z postawioną diagnozą co najmniej 1 choroby psychicznej. Wielu pacjentów miało wiele chorób, w tym depresję, schizofrenię, zaburzenie afektywne dwubiegunowe, a także uzależnienie od alkoholu i narkotyków.

Li i Sulovari odfiltrowali z bazy 1263 alkoholików o europejskim pochodzeniu. Gdy Sulovari wpadł na trop powiązań alkoholizmu z kolorem oczu, panowie 3-krotnie powtarzali analizy, zmieniając skład grup, by wziąć pod uwagę wiek, płeć i pochodzenie etniczne/geograficzne, np. z północnej i południowej części kontynentu.

Chcąc odkryć mechanizmy chorób psychicznych, Li zamierza głębiej zbadać związki między podłożem kulturowym a genetyką. Problem polega na tym, że geny zidentyfikowane w ciągu ostatnich 20 lat wyjaśniają niewielką część sugerowanego wkładu genetycznego [zaburzeń]. Dużej liczby nadal brakuje. Li już złożył wniosek o finansowanie poszukiwań reszty elementów układanki.

kolor oczu nierównowaga sprzężeń alkoholizm allele geny locus Arvis Sulovari Dawei Li