Największe oczy w przyrodzie
Naukowcy zakończyli ostrożne rozmrażanie ciała kolosalnej kałamarnicy, którą w lutym ubiegłego roku przypadkiem wyłowiono u wybrzeży Antarktydy. Uczeni chcą zbadać zwierzę, by dowiedzieć się jak najwięcej o tym potężnym i niezwykle tajemniczym gatunku. Już teraz dowiedzieli się, że kolosalne kałamarnice mają największe oczy w świecie zwierząt. Średnica oczu złapanego okazu wynosi... 28 centymetrów.
Dotychczas ludzie zetknęli się jedynie z ośmioma kałamarnicami z gatunku Mesonychoteutchis hamiltoni. Badany obecnie okaz ma 8 metrów długości i waży 454 kilogramy. Naukowcy uważają, że zwierzęta z tego gatunku mogą mieć nawet 14 metrów długości.
Wiadomo o nich bardzo niewiele. Podobno są agresywnymi myśliwymi i mogą zanurzać się nawet na głębokość 2 kilometrów. Uczeni przypuszczają, że zwykle żyją na głębokości około 1 kilometra. Są świetnie przystosowane do życia w takich warunkach. Mają głęboki różowy kolor, a czerwone widmo światła jest pierwszym, które zanika w głębinach. Zwierzęta są więc całkowicie niewidoczne pod wodą.
Eksperci zwracają uwagę, że ostatnio coraz częściej w sieci zaplątują się wielkie oraz gigantyczne kałamarnice. Trawlery pojawiają się bowiem na wodach, na których dotychczas nie łowiono i sięgają głębiej, niż kiedykolwiek. Ludzie zaczynają konkurować z olbrzymami o ich pożywienie.
Komentarze (8)
mikroos, 30 kwietnia 2008, 12:38
To dość dziwne. Po co w ogóle syntetyzować barwnik, skoro i tak jest on niewidoczny? Sam nie wiem, czy nie lepiej byłoby być po prostu przezroczystym.
dirtymesucker, 30 kwietnia 2008, 15:13
jak chodzi o oczy to przypomina mi sie to:
;D
mikroos, 30 kwietnia 2008, 16:27
Hmmm, tak szczerze, to zawsze wolałem oryginał: http://www.youtube.com/watch?v=hkqqMPPg2VI
inhet, 30 kwietnia 2008, 17:54
Właśnie po to, żeby nie było kałamarnicy widać. A trudno wymagać przezroczystości od ciała tych rozmiarów - no i nie wszystkie jego składnik mogą być przezroczyste, choćby oczy lub krew.
Gość tymeknafali, 30 kwietnia 2008, 21:33
OOO! Jaki słodziutki
Ciekawe jak bym się poczuł patrząc w takie oczy...
I kolejny wspaniały gatunek może wyginąć, bo zachłanni ludzie zawsze chcą "More Power"
waldi888231200, 1 maja 2008, 01:07
Kilometr pod wodą to już żadnego słonecznego światła nie ma , ona tymi oczami to chyba neutrina obserwuje. ;D
inhet, 1 maja 2008, 14:53
Takimi wielkimi gałami można jeszcze te resztki światła złapać, choć nasze już go nie widzą - ale niewykluczone, że oczy to u kałamarnic relikt, który zaniknie w toku ewolucji, podobne jak różowe ubarwienie.
Gość tymeknafali, 2 maja 2008, 01:31
Heh, trochę im daleko do zaniknięcia... jakieś 2 razy 28 cm