Psychotyczna osobowość kluczem do rozśmieszania
Komicy wykazują wysoki poziom cech psychotycznych. Najnowsze badanie zespołu z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Berkshire Healthcare NHS Foundation Trust sugeruje, że kluczem do rozśmieszania ludzi może być niezwykła struktura osobowości.
Najnowsze badania, których wyniki ukazały się w British Journal of Psychiatry, dotyczyły rozpowszechnionego przekonania, że kreatywność wiąże się jakoś z szaleństwem. Ponieważ dotychczasowe studia koncentrowały się na artystach czy naukowcach, a mało uwagi poświęcano humorowi, ekipa prof. Gordona Claridge'a postanowiła zapełnić tę lukę w wiedzy.
Brytyjczycy zebrali grupę 523 komików (404 mężczyzn i 119 kobiet). Werbowano ich w klubach, agencjach i stowarzyszeniach, głównie w Wielkiej Brytanii, USA i Australii.
Wszystkich poproszono o wypełnienie online'owego kwestionariusza do oceny cech psychotycznych u zdrowych osób. Mierzył on 4 aspekty: 1) niezwykłe doświadczenia (wiarę w telepatię i wydarzenia paranormalne), 2) dezorganizację poznawczą (rozpraszalność uwagi i problemy ze skupieniem myśli), 3) introwertywną anhedonię (zmniejszoną zdolność odczuwania społecznej i fizycznej przyjemności, w tym unikanie intymności) oraz 4) impulsywny nonkonformizm (tendencję do impulsywnych, antyspołecznych zachowań).
Ten sam kwestionariusz dano także do wypełnienia 364 aktorom (pełnili oni rolę grupy kontrolnej). Wyniki uzyskane przez obie występujące na scenie grupy porównano ze sobą oraz z 831 przedstawicielami niekreatywnych grup zawodowych.
Okazało się, że w porównaniu do wspomnianych wyżej 831 osób, komicy uzyskiwali więcej punktów w zakresie wszystkich psychotycznych cech osobowości. Najbardziej uderzające były wysokie wyniki zarówno w zakresie ekstrawertywnych (mierzonych przez skalę impulsywnego nonkonformizmu), jak i introwertywnych (mierzonych przez skalę introwertywnej anhedonii) cech osobowości. W zestawieniu z próbką reprezentującą populację generalną, aktorzy osiągali wyższą punktację w 3 aspektach (poza introwertywnym).
Kreatywne elementy potrzebne do wytworzenia humoru wykazują uderzające podobieństwo do tych cechujących styl poznawczy ludzi z psychozą - zarówno schizofrenią, jak i zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym. Choć sama schizofrenia może niekorzystnie wpływać na humor, w lżejszej postaci może zwiększać zdolność do kojarzenia dziwnych lub nietypowych rzeczy oraz wykraczania poza schematy. Na tej samej zasadzie gonitwa myśli w manii [...] pomaga niekiedy połączyć idee, tak by utworzyły nowe, oryginalne i komiczne wątki. Nasze studium pokazuje, że jako osoby kreatywne, komicy zdobywają dużo punktów w tych samych skalach, co inne twórcze jednostki. Wzmiankowane cechy nazywa się psychotycznymi, bo stanowią zdrowy odpowiednik takich właściwości, jak zmienne usposobienie, introwersja społeczna i myślenie lateralne - podsumowuje prof. Claridge.
Komentarze (0)