Komórki macierzyste z połową genomu
Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, Columbia University Medical Center oraz The New York Stem Cell Foundation stworzyli nowy typ embrionalnych komórek macierzystych. Zawierają one pojedynczą kopię ludzkiego genomu. Zwykle w komórkach takich występują dwie kopie.
Na łamach pisma Nature uczeni poinformowali, że to pierwsze znane ludzkie komórki, które są w stanie przeprowadzić podział komórkowy z użyciem pojedynczego genomu.
Komórki Homo sapiens uznawane są za diploidy, gdyż zawierają dwa zestawy chromosomów, po jednym od każdego z rodziców. Jedynymi wyjątkami są komórki rozrodcze, które są haploidami, zawierającymi pojedynczy zestaw chromosomów. Haploidy nie mogą się dzielić.
Dotychczas nie udawało się stworzyć embrionalnych komórek macierzystych z komórki ludzkiego jaja. Podczas najnowszych eksperymentów uczeni wymusili na niezapłodnionym jaju przeprowadzenie podziału komórkowego. Następnie oznaczyli DNA fluorescencyjnym atramentem i wyizolowali haploidalne komórki macierzyste znajdujące się wśród większej populacji komórek diploidalnych. Uczeni wykazali, że uzyskane komórki haploidalne są pluripotencjalne, a zatem mogą się różnicować w rózne typy komórek, w tym w komórki nerwowe, serca czy trzustki, zachowując przy tym pojedynczy zestaw chromosomów.
Dzięki tym badaniom zyskaliśmy nowy rodzaj ludzkich komórek, które będą miały istotny wpływ na badania genetyczne i medyczne. Komórki te będą dla badaczy nowym narzędziem, dzięki któremu lepiej zrozumieją oni ludzki rozwój oraz powody, dla których rozmnażamy się płciowo, a nie z jednego rodzica - mówi główny autor badań, doktor Nissim Benvenisty z Uniwersytetu Hebrajskiego.
Komórki haploidalne pozwolą na łatwiejsze skanowanie genomu i łatwiejszą edycję genów. Mogą być również używane do opracowania terapii genetycznych dla wielu chorób, w tym cukrzycy.
Ta praca to wspaniały przykład współpracy pomiędzy różnymi instytucjami, która może rozwiązać fundamentalne problemy biomedycyny - stwierdził profesor Dieter Egli z Columbia University.
Komentarze (1)
Grey55, 20 marca 2016, 17:30
Nieźle. Mam nadzieje że nowa terapia nie sprawi że ludzie beda bezpłodni lub kobiety będa rozmnażać się same z siebie. Wprowadzanie do organizmu zastępczych zmutowanych komórek o innej strukturze genetycznej mogło by teoretycznie prowadzić do poważnych konsekwencji. Myślę że mimo że warto pracowac nad technologia, to nie jesteśmy jeszcze na etapie stosowania jej inaczej niż np. do organicznego wytwarzania nieorganicznych leków w laboratorium. Ograniczonym zestawem genów łatwiej jest manipulować, więc może okazać sie idealny do przetwarzania substancji, np zaprojektowania mikroorganizmów do produkcji atmosfery tlenowej na Marsie. Chociaz i tutaj, wystaczy razej zaadoptowac naturalnie wystepujące glony algi i cyjanobakterie do Marsjańskich warunków. Ciekawe jakie praktyczne korzysci możemy osiągnać z tych badań. Mam nadzieje że przynajmniej przyspieszy to rozkodowanie kodu DNA/RNA.