Sygnał komunikacyjny bakterii może zahamować rozprzestrzenianie komórek nowotworowych

| Medycyna
University of Missouri

Wykorzystując system komunikacji bakterii, można zapobiec rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych.

W czasie zakażenia bakterie uwalniają związki, które pozwalają im ze sobą "rozmawiać". W zależności od tego, jakie cząsteczki są uwalniane, sygnał instruuje inne bakterie, by się namnażały, uciekały układowi odpornościowemu lub nawet przestawały się rozprzestrzeniać. [...] Gdy wprowadziliśmy do komórek nowotworowych cząsteczkę oznaczającą zahamowanie rozprzestrzeniania, nie tylko nie migrowały, ale i zaczynały umierać - opowiada prof. Senthil Kumar z Uniwersytetu Missouri.

W ramach eksperymentu Kumar i prof. Jeffrey Bryan traktowali hodowle komórek ludzkiego raka trzustki cząsteczką ODDHSL (lakton ten jest czynnikiem quorum sensing). W wyniku tego zabiegu komórki przestawały się namnażać, nie migrowały i obumierały.

Wykorzystaliśmy komórki raka trzustki, bo są [...] najbardziej agresywnymi i najtrudniejszymi do zabicia komórkami nowotworowymi występującymi w ludzkim organizmie. Zademonstrowanie, że ODDHSL nie tylko zapobiega ich rozprzestrzenianiu, ale i prowadzi do obumierania, jest naprawdę ekscytujące. Ponieważ metoda sprawdza się przy tak agresywnej postaci choroby, sądzimy, że można ją wykorzystać przy innych typach komórek nowotworowych. Nasze laboratorium prowadzi obecnie takie testy - wyjaśnia Kumar.

Zanim rozpoczną się badania na zwierzętach i ludziach, naukowcy muszą jednak znaleźć skuteczniejszą metodą wprowadzania ODDHSL do komórek nowotworowych.

komórki nowotworowe rak trzustki lakton ODDHSL bakterie komunikacja quorum sensing namnażanie obumieranie rozprzestrzenianie migracja Senthil Kumar Jeffrey Bryan