Cały Internet buduje komputer
Intel i Asus chcą przy pomocy internautów skonstruować "idealny komputer". W tym celu uruchomiono witrynę WePC.com, na której można umieszczać swoje pomysły dotyczącego tego, jak taki komputer powinien wyglądać.
Obie firmy chcą, by użytkownicy "marzyli o niemożliwym", żeby ich wyobraźni nic nie ograniczało. Zapewniają jednocześnie, że wysiłek osób odwiedzających WePC.com nie pójdzie na marne.
Wymarzony przez internautów model komputera na pewno powstanie. Hasło umieszczone na witrynie brzmi: "You dream it. ASUS builds it. Intel inside it", co można przetłumaczyć, jako "Ty projektujesz, ASUS buduje, Intel dostarcza podzespołów".
Społeczność, biorąca udział w dyskusji na stronie WePC.com zostanie podzielona na trzy grupy tematyczne, odzwierciedlające podział na najbardziej obecnie popularne rodzaje komputerów osobistych: netbooki, notebooki i notebooki do gier.
Komentarze (25)
scanner, 3 listopada 2008, 15:03
Lepiej niech się skupią na rozwoju technologicznym, odejściu od krzemu, itp, bo to co tam na pierwszy rzut oka nie powaliło możliwościami puszczenia wodzy wyobraźni.
Tricodera i tak nie zrobią, że o LCARS nie wspomnę
luk-san, 3 listopada 2008, 15:07
eheh a Ci to od razu Start trek się marzy. Mnie bardziej zastanawia ten podział:
1. netbooki
2. notebooki
3. notebooki do gier
Gość macintosh, 3 listopada 2008, 15:29
A stacjonarne to co?
Kupiłem Phenoma(x4) 9850, mój brat ma athlona(x2) 3800+
Tną się w tych samych momentach - internet,FF,eMule,muza,filmy.
Chodzi o hdd? czy o Amd..(ma mniej cache L2 niż..) vs Intel
luk-san, 3 listopada 2008, 17:20
Zadając takie pytanie tylko potwierdzasz to że jeśli ktoś ma za dużo kasy i za dobry sprzęt a dalej nie umie go wykorzystać to i tak ten "sprzęt" będzie się "ciął". Tak w ogóle to pomyślałeś kiedyś o uczuciach tego komputera? bezduszny człowieku może on nie lubi tej muzyki co słuchasz albo nie gustuje w twoich filmach! ;]
Gość macintosh, 3 listopada 2008, 18:17
Tnie się w sytuacjach dostępu do dysku - czyli normalne cięcie.
Kupiłem mu dwa wypasione dyski, które miały działać na RAID 0.
Nie dałem mu fdd. Teraz on mną pomiata. Płytę dvd zawsze nagrywa z błędem - jakaś "zła kalibracja napięcia" (chyba podpiąłem niewłaściwy kabel z mojego modularnego zasilacza Chieftec CFT-750-14C dla starego Sony-Optirac 16x na IDE :-\ ).
...mówię o nim w rodzaju męskim.. ale nie! ,nic z tych rzeczy - to mój partner intelektualny
..nasza relacja jest prawie metafizyczna Ale to nie to co moja women00b6d88jyx.jpg
p.s> Nie jestem kasiasty, komp kupiłem przed krachem - zaoszczędziłem 15-20%, Po krachu kupiłbym zwykły złom do internetu(podyktowany frustracją w konsekwencji krachu). Teraz rozumiem, że wystarczyłoby kupić konfig jak mojego brata + inwestycja w RAID 0 i Linuxa(bez zbędnych pętli).
To był błąd.
Dbam o jego uczucia do mnie Kupiłem mu zwykłą myszkę za 21zł. Logitech S90.
( http://arest.pl/index.php?inc=produkt&ID=4185&katid=19 )
Przez wzgląd dla starych czasów dla mojego byłego.. Normalna Myszka!
Przez tą myszkę.. mam wrażenie, że jestem w środku.. :-[
ale wciąż nie rozumiemy się dość dobrze :'(
thibris, 3 listopada 2008, 20:10
Ciekawe jaką dokupiłeś płytę główną do tego zestawu - bo po mojemu to wina kiepskiej płyty głównej może być. Może czas update`ować bios ?
A co do samego artykułu - chamstwo, że PC stacjonarnego tam nie ma Chyba im wypowiem wojnę !
Gość macintosh, 3 listopada 2008, 20:17
( http://arest.pl/index.php?inc=produkt&ID=13614&katid=59 )
Jak już zaprogramuje coś co będzie można sprzedać(jeszcze troszkę minie) - kupię Cray'a 8)
Mistrzu Yoda
świeży stuff choć nie ekstremalny :-\
//miałeś przestawny szyk zdania - typowy dla Yody lub jego najlepszego ucznia lub ucznia lizusa
contactlost, 3 listopada 2008, 21:45
skoro "intel inside" to raczej nie będzie komputer marzeń
Gość tymeknafali, 4 listopada 2008, 03:10
Popieram.
To się dałeś zrobić w trąbę.
Dobry sprzęt? Nie sądzę.
Jak kupować... warto to przeczytać zanim kupisz byle co:
1. PROCESOR Obecnie tylko intele ze względu na wydajność kilkakrotnie przewyższającą AMD i technologie wykonania (45 nm), kupując procesor nie patrz na taktowanie rdzenia, bo to nie jest tak ważne. Wiele ważniejsza jest szyna, czyli faktyczny przesył danych, szyna czyli tzw. FSB. Cache im większy tym lepiej, a nie trzeba mówić że produkty Intel są o wiele bogatsze weń. osobiście polecam core 2 duo, ale te wykonane w 45 nm. jeżeli quadro, to też tylko w 45 nm.
2. PŁYTA GŁÓWNA Z doświadczenia tylko i wyłącznie Giga-Byte. Miałem doświadczenie z ASUSem, źle przykręciłem płytę raz do obudowy, zwarcie i płyta spalona razem z procesorem. Giga-byte u mnie w domu służył dobrych kilka lat, prawie 5. Wyginałem nieraz tą płytę, była czasami okropnie brudna, spadł na nią zasilacz, a nawet zalałem ją wodą. Przetrwała wszystko. W tym roku ją sprzedałem, bo zmieniałem kompa. Giga-byte ma najlepsze technologie, najciekawsze rozwiązania i chyba najlepszy support. Jeżeli miałbyś kiedyś kupować kompa, to mówię, te płyty są najlepsze. Polecam.
3. RAM. Powiedz mi Mac, ile Ty masz w tym kompie RAMu i jaki. Jeżeli kupować to tylko i wyłącznie dwie możliwości: Kingston i Goodram. Bo są najtrwalsze i najlepsze. patrz na parametry, nie tylko ilość RAMu, ale także szybkość szyny FSB, opóźnienia (clock, im mniej tym lepiej).
4. KARTA GRAFICZNA - obecnie tylko i wyłącznie nVidia, osobiście bym wybrał Giga-byte z wiadomych wzgledów. Patrz na ilość RAMu, typ slota, szybkość RAMu (FSB), szybkość GPU i obsługiwane bajery (np. piksel shared, im więcej tym lepiej)
5. DYSK TWARDY - wcześniej tylko i wyłącznie Maxtor, obecnie przejęty przez Seagate, i tylko i wyłącznie Seagate. Dlatego że są najbardziej zaawansowane technicznie i mają fajną gwarancję. Ostatnio zepsułem Dysk Maxtora, z własnej winy, powiedzmy że mnie rozwścieczył . Oddałem na gwarancje, gdzie mi w serwisie już powiedzieli: "Nie należy grać dyskiem w piłkę". Oddali do producenta. Producent bez słowa wymienił mi na nowy, lepszy i nowocześniejszy. Nie musieli tego robić, a jednak. Kupując dysk patrz na takie parametry jak: pojemność , szybkość (minimalnie 7200.11 obr.), jak najwięcej cache (32 MB optymalnie), jak najmniej tależy i głowic, NCQ, i inne dodatkowe funkcje.
6. NAGRYWARKA - Tylko i wyłącznie Plextor. Dlaczego? Może jest najdroższy, trochę mniej zaawansowany niż np. LG, czy Samsung, ale: nie psuje się, nie niszczy płyt.
7. ZASILACZ - najlepiej Corsair. Dzięki takiemu zasilaczowi nie trafi komputera szlag poprzez jakieś zwarcie, albo uchybienie w sieci.
Wszystko co tu wypisałem jest świetne, nie tylko ze względu na funkcje i moc jaką ci daje, ale też dlatego że są to naprawdę niezawodne rzeczy, które nie padną ci po pół roku używania, i nie będziesz miał problemów z zawieszającym się komputerem.
Wszystko co tutaj napisałem nie tyczy się Notebook'ów, bo z tymi jest zupełnie inna sprawa.
Mam prosbę, jeżeli ktoś z was chciałby kupić sobie komputer, a nie wie co, nie jest pewien, niech się mnie zapyta, naprawdę nie warto się frajeżyć i wydawać na byle syf pieniądze. Nie problem kupić byle co i żałować.
Zawsze chętnie pomogę
Tak btw. Mac sam ostatnio zmieniałem komputer i jest cholernie zadowolony z mojego skarbeńka. Kupiłem sobie Notebooka Acer Aspire 5930G, tylko w wersji z 4 GB RAMu.
thibris, 4 listopada 2008, 08:54
Dlaczego to niby zły sprzęt ? Do celów jakie opisał powinien z gruuubą nawiązką wystarczyć. Bez przesady, żeby się przywieszał przy firefoksie, emulu, muzie czy filmach. Problem nie w marce sprzętu, ale w ustawieniach, bądź jakiejś wadzie ukrytej.
W zasadzie się zgodzę, oprócz tej wydajności kilkukrotnie przewyższającej AMD. Porównaj sobie procesoru obu firm w takich samych przedziałach cenowych - różnica nie jest aż tak ogromna jak sugerujesz.
Dodam jeszcze, że kupowanie quadro jest przesadą i marnotrawstwem. Ilość aplikacji która wykorzysta więcej niż dwa rdzenie mogę policzyć na jednej ręce - oczywiście aplikacje dla zwykłego zjadacza chleba. Za cenę czterordzeniowego procesora można kupić lepszy dwurdzeniowy - który częściej będziemy wykorzystywać. No chyba, że ktoś zajmuje się obróbką filmów, czy czymś podobnym. W tym segmencie są aplikacje które potrafią koszystać z 4 rdzeni.
Sam Asusa zepsułeś - więc nie zrażaj się do niego przez to. Ja mam Asusy od lat w swoich komputerach i nigdy nie miałem problemów. Znajomi pracujący w hurtowni sprzętu komputerowego pluli właśnie na Gigabyte i Asrocka - dlatego, że wszystkie wadliwe zwroty były z tych dwóch firm.
Kingstony są dalej dobre, ale Goodramy są już małą przesadą. Jeśli chcemy komputer wykorzystywać do przeglądanai stronek - to cenowo Goodramy starczą. Ale te pamięci nie nadają się do poważnych/cięższych zastosowań. Oprócz Kingstonów mogę polecić Geile, Patrioty czy OCZ.
Przy kartach też stawiam na NVidię - z Radeonami nowymi nie mam nic wspólnego, ale stary 9550XT kiedyś wymiatał.
Dyski Samsunga mam od dawna i nigdy się nie zawiodłem. Za Tomkiem mogę jedynie polecić.
Z nagrywarek polecam LG - u mnie przy nowym zakupie i przeważnie jednej wymianie dalej działają bezawaryjnie i nie narzekam na nie. Przed każdą wymianą udaje mi się testowo zniszczyć kilka płyt, ale wliczając je w cenę produktu i tak wyjdzie taniej niż Plextor
Zasilacz - najlepiej coś dobrej marki. Corsairów nie znam. Od siebie mogę polecić Tagana. Naprawdę warto zainwestować w dobry zasilacz - unikniesz masy problemów ze sprzętem później.
A ja sobie jakiś czas temu kupiłem komputer stacjonarny z 4 gb ramu i po połowie roku przerzuciłem się z Visty na XP. System widzi tylko 2 GB z moich 4, ale do wszystkiego i tak mi starcza. Nowe demka gier działają wyśmienicie, a do diablo 3 powinno i tak starczyć
w46, 4 listopada 2008, 09:50
Niestety obecnie produkowane Plextory to nie są już te same Plextory które dawniej wymiatały. Plextor zmienił grupę docelową konsumentów z profesjonalistów na "zwykłego użytkownika", zmniejszył nieco cenę i niestety jakość.
Zasilacz często jest niedoceniany a ma on wpływ na wydajność (tak!) całego komputera gdyż nie pozwala na spadki napięc w momentach gdy wiele podzespołów w jednym momencie zwiększy zapotrzebowanie na energię, napięcie zasilania ma istotny wpływ na prędkość wielu podzespołow stąd wpływ zasilacza na wydajność.
Wszystko zależy od tego do czego się używa komputera. Jeśli się wykorzystuje aplikacje wielowątkowe (jak wspomniałeś) lub używa bardzo wielu aplikacji wymagających znacznej mocy obliczeniowej jednocześnie warto mieć sprzęt z wieloma rdzeniami, ale jeśli się używa komputera tylko do www, muzyka, filmy, gry to 2 rdzenie (na dzień dzisiejszy) w zupełności wystarczą.
A ja nie polecam LG, wiele miałem z nimi problemu. Zwykle gdy się trafi na dobry model jest ok, jednak częściej spotykałem się z problemami niż prawidłowym działaniem.
Cóż będziesz odpalał na tym Crayu? :>
waldi888231200, 4 listopada 2008, 10:20
Komputery istnieją 20 lat , zanim zacznie się produkcję nowego układu lub podzespołu to trzeba jasno zdefiniować jak szybki ma być i jakie funkcje ma najlepiej spełniać stąd powyższy konkurs ma głeboki cel.
Gdybym potrzebował kompa dla siebie , to brakuje mi w tych co są łatwej możliwości podpięcia np: 30 czujników róznych parametrów i łatwego o otwartym kodzie oprogramowania do analizy wyników oraz sterowania urządzeniami zewnętrznymi.
Komputery poszły w stronę zabawy a tymczasem mogły by stanowić doskonałą podstawę do usprawniania życia w tysiącach miejsc gdzie zastosowanie komercyjne nie wchodzi w grę.
mikroos, 4 listopada 2008, 11:11
Pozwolę sobie się wtrącić:
Nie zgodzę się z prostego powodu: nie dość, że grubo przepłacasz, to jeszcze dostajesz mniej zaawansowaną nagrywarkę. Efekt jest taki, że więcej Ciebie kosztuje nadpłata za nagrywarkę, niż wypalenie jednej dodatkowej płyty na dziesięć wypalonych prawidłowo.
Inna sprawa, że swoim Acerem się zachwycasz i będziesz najprawdopodobniej szczęśliwy... do pierwszego spotkania z pomocą techniczną
Gość macintosh, 4 listopada 2008, 16:05
Mam Patrioty - jedyne na co należy zwróci uwagę to:
-czas dostępu
-taktowanie
-radiatory - jeśli chcesz przetaktować
-coś czego nie umiem : relacja Mhz do CL - kiedy się opłaca
mam 2GB Patriotów, nie wiem na czym polega bezpieczny tuning :-\
thibris, 4 listopada 2008, 20:01
Muszę Cię zasmucić - windows aż tak wielozadaniowy nie jest. Z tego co się orientuję to sam z siebie korzysta tylko z jednego rdzenia i reszta czeka i się nudzi. To sam emule musiałby być napisany tak aby obsługiwać 2 i więcej rdzeni.
Sebaci, 4 listopada 2008, 21:37
Jeśli procesor ma starczyć na dłuższy czas to warto jednak pomyśleć o czterordzeniowcach. Coraz więcej aplikacji (a w szczególności gier) będzie obsługiwało cztery rdzenie.
Na dzień dzisiejszy ATI jest górą i to nie ulega wątpliwości. A Gigabyte? Firma tu akurat nie ma większego znaczenia, chyba że bierzemy pod uwagę karty fabrycznie podkręcane (np jak to ma w zwyczaju Galaxy).
PS: Pixel Shader (nie "Shared")
Tamta generacja była bardzo dobra, ale późniejsze generacje już takie świetne nie były. Dobre czasy dla AMD-ATI znów wróciły wraz z wypuszczeniem serii HD3xxx oraz HD4xxx.
Ta 11-ka po kropce oczywiście oznacza serię (a nie 11/100-nych obrotu).
Ale nie o to chodzi. Windows potrafi przydzielać rdzeniom odpowiednio zadania (wątki). Jeśli jeden rdzeń jest obciążony jakąś aplikacją, inna uruchomiona aplikacja będzie używała drugiego rdzenia (np grasz i kodujesz mp3 - każda z tych czynności obsługiwana jest przez inny rdzeń). I dzieje się to niezależnie od tego, w jaki sposób została napisana aplikacja. Natomiast obsługa jednej aplikacji przez dwa lub więcej rdzeni to już inna sprawa - tu do optymalnego, równomiernego wykorzystania (obciążenia) obu (lub więcej) rdzeni program musi być odpowiednio napisany (przystosowany do wielordzeniaków).
Gość macintosh, 4 listopada 2008, 23:00
Gość tymeknafali, 5 listopada 2008, 00:18
Dzięki serdeczne. Prawdę mówiąc nie wiedziałem. Staram się śledzić rynek, ale tym mnie zaskoczyłeś. Jeszcze raz dzięki
Też nie polecam LG. Tylko jego tyczy się "Błąd danych CRC", który potrafi być naprawdę męczący. Poza tym nie zliczę ile razy oddawałem na gwarancje nagrywarkę LG, jak miałem jeszcze stacjonarny.
100 razy bardziej wybrałbym 2 rdzeniowego core 2 duo, niż 4 rdzeniowego AMD.
Aż nie chce mi się wierzyć, to co mówię oparłem na własnym doświadczeniu.
Seagate nie Samsung! Ogromna różnica! Samsunga nie polecę, za doświadczeniem idąc, miałem z 5, każdy się popsuł po kilku miesiącach.
http://www.komputronik.pl/Zasilacze_do_obudow/ATX_high_end/Corsair/Zasilacz_do_obudowy_Corsair_CMPSU_520HXEU__520W/pelny,id,31688/ z najciekawszego:
To o czymś świadczy...
Przy czymś takim możesz się czuć bezpieczny
poczytaj na forach
thibris, 5 listopada 2008, 10:10
No cóż - przeoczenie z mojej strony. Ja osobiście używam samsungów (zwanych też szajsungami), ale żadnych kłopotów z nimi jeszcze nie miałem - a rozpoczynałem moją przygodę z nimi od mojego amd k6 166mhz
thikim, 6 listopada 2008, 12:49
Tak? A ja słyszałem że Windowsy cały czas nie są w stanie wykorzystać mocy wielordzeniowych procesorów.
Polecam dysk >10 tysięcy obrotów. W pracy mam na komputerze z takim dyskiem Vistę i ma tylko 512 MB RAM a działa aż miło.
w46, 6 listopada 2008, 14:31
2 (lub więcej) dyski w macierzy Raid 0 działają jeszcze lepiej
Tomek, 7 listopada 2008, 00:56
Gdzie słyszałeś?
Tomek, 7 listopada 2008, 15:58
A nie masz takiej opcji by w BIOSie ustawiać sterowniki RAIDu na RAID/IDE? Jak byś ustawił w takiej opcji IDE, to by się XP instalnął, a potem przemieniłbyś na RAID w BIOSie i by się uruchamiał normalnie w RAID. Chyba potrzebowałbyś jakiś sterowników by Windows skumał o co biega.
Gość macintosh, 7 listopada 2008, 16:21
dysk to dysk, urządzenie tak proste jak kara sieciowa(jeśli kiedyś widziałeś -drobniutka, malutka i ...domyślna -spec sterowników nie wymaga)
zaraz poklikam i sprawdzę
czy zmieniając w RAID 0 stracę wszystkie dane? Czy jest soft, który zapewnia bezpieczną, spójną konwersję danych : z 2ch dysków w całość widoczną jako
RAID 0 ( !? )