Grafen 10-krotnie przyspieszy Wi-Fi
Z artykułu opublikowanego na łamach Nature Communications dowiadujemy się, że naukowcy z Federalnej Politechniki w Lozannie (EPFL) i Uniwersytetu w Genewie stworzyli grafenowy mikrochip, który może nawet 10-krotnie przyspieszyć bezprzewodowe przesyłanie danych. Nasz mikrochip to podstawowy element szybszej komunikacji bezprzewodowej działającej w zakresach niedostępnych dla obecnie używanych urządzeń - mówi Michele Tamagnone z EPFL.
Nowy układ chroni źródła danych przed zewnętrznymi źródłami promieniowania, dzięki czemu znacznie zmniejsza liczbę występujących błędów, a zatem czas i zasoby potrzebne do ich korekty. Szwajcarscy naukowcy odkryli, że grafen jest w stanie filtrować promieniowanie na podobieństwo spolaryzowanego szkła. Promieniowanie jest przenoszone w formie wibracji. Grafen może przepuszczać jedynie wibracje o określonym kierunku. W ten sposób może przepuszczać niektóre rodzaje promieniowania, a blokować inne. Dzięki tej właściwości uczeni stworzyli grafenowy izolator optyczny. Co interesujące, działa on w niewykorzystywanym obecnie paśmie terahercowym. Jego wykorzystanie pozwoli w przyszłości na nawet 10-krotne przyspieszenie transferu danych bezprzewodowych.
Komentarze (4)
Przemek Kobel, 12 kwietnia 2016, 09:13
WiFi w paśmie optycznym? (Zielony to zdaje się 500 THz.) A co z mgłami, śniegiem, deszczem, kurzem na antenach, ścianami, ptaszyskami, liśćmi na drzewach... Jak to wszystko zlikwidujemy, będzie działało bez zarzutu.
Sławko, 12 kwietnia 2016, 09:27
Od dajmy na to 5THz do 500THz jest jeszcze spory "kawał drogi". Poza tym chodzi o wifi, które raczej jest używane
na niewielkie odległości i raczej w pomieszczeniach.
Gość Astro, 12 kwietnia 2016, 17:38
Faktycznie, promieniowanie optycznie to niekoniecznie widzialna jej część. Sformułowanie
zasadne, choć może kojarzyć się niewłaściwie.
thikim, 12 kwietnia 2016, 18:27
Biorąc pod uwagę że "optyczny" oznaczałoby zwiększenie pasma o wiele rzędów wielkości to mogłaby spaść znacząco jakość kanału "radiowego". Poprawiłoby się kodami nadmiarowymi. I jeszcze spokojnie by zostało na te 10 razy.