Nowe pokolenie koników polskich w Roztoczańskim Parku Narodowym

| Nauki przyrodnicze
Fot. Paweł Marczakowski, RPN

Pod koniec stycznia w Roztoczańskim Parku Narodowym (RPN) przyszły na świat 2 źrebięta konika polskiego: ogierek i klaczka.

Czterdzieści lat temu do RPN sprowadzono pierwsze koniki

Pierwsze koniki polskie zostały sprowadzone do Roztoczańskiego Parku Narodowego 16 lipca 1982 r. Były to 4 klacze (Husaria, Moda, Tuba, Hanula) i 1 ogier (Mohacz). Wypuszczono je do nieco ponad 40-ha "Ostoi", która znajduje się nieopodal Stawów Echo. Warto dodać, że dziś wygrodzony obszar hodowli rezerwatowej jest o wiele większy, bo ok. 200-ha.

Fot. Paweł Marczakowski, RPN

Pierwsze źrebięta przyszły na świat rok później. Były to 2 ogiery - Mszar i Modrzew - i 1 klacz - Trzmielina. Urodzona jako 2. źrebię Trzmielina (19.06.83) przeżyła w ostoi 33 lata.

Łącznie w okresie od 1982 r. do końca zeszłego roku w hodowli rezerwatowej urodziło się 215 źrebiąt.

Stosunkowo wczesne narodziny

W 2022 r. źrebięta pojawiły się dość wcześnie, bo pod koniec stycznia. W nocy z 24 na 25 stycznia urodził się ogierek (syn klaczy o imieniu Herpia i ogiera Hoczyna). Zgodnie z zasadą, że imię źrebiąt rozpoczyna się na pierwszą literę imienia matki, nazwano go Hmirek. Nad ranem 27 stycznia urodziła się klaczka - córka Tylawy P i Hoczyna.

Hmirek jest 216., a klaczka 217. konikiem urodzonym w hodowli rezerwatowej. W hodowli stajennej we Floriance przyszły dotąd na świat 203 osobniki.

O hodowli zachowawczej i konikach słów kilka...

W Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego w RPN rokrocznie rodzi się ok. 15 źrebiąt; mniej więcej połowa przychodzi na świat w hodowli rezerwatowej, a druga połowa we Floriance.

Koniki polskie są prymitywną rasą małych koni. Rasa ta powstała prawdopodobnie w okolicach Biłgoraja. Koniki polskie bardzo przypominają tarpana, z którym są blisko spokrewnione.

konik polski Roztoczański Park Narodowy źrebięta