Zoomorficzne kopce z Peru

| Humanistyka
Google Earth Pro

Indianie z Ameryki Północnej usypywali kopce w kształcie zwierząt. W Ohio znajdują się np. wielki wąż (Great Serpent Mound) czy aligator (Alligator Effigy Mound). W Ameryce Południowej zidentyfikowano niewiele takich obiektów, póki do akcji nie wkroczył emerytowany profesor antropologii z University of Missouri Robert Benfer. Na przybrzeżnych równinach Peru wskazał on liczne podobizny zwierząt.

Kopce zoomorficzne będą pewnego dnia przyciągać turystów. Niektóre mają ponad 4 tys. lat. Struktury z Ameryki Północnej datuje się na 400-1200 r. n.e., tymczasem najstarsze kopce z Peru budowano w tym samym czasie, co piramidy egipskie.

Benfer odkrył kopce o długości od 5 do 400 m. Znajdowały się one w każdej z 6 badanych dolin. Ponieważ powstawały w epoce preceramicznej, ziemię i skały musiano przenosić w koszach.

Google Earth Pro

Podobnie jak rysunki z Nazca, kopce zoomorficzne są najlepiej widoczne z wysokości. Zdjęcia z Google Earth ujawniły m.in. wielkiego kondora, orkę sprzed 5 tys. lat oraz kaczkę.

Zidentyfikowanie kopców zoomorficznych w rejonie, gdzie wcześniej ich nie widywano, zmienia nasze spojrzenie na wczesną prehistorię Peru. Nowym odkryciem jest też to, że mogą one reprezentować andyjski zodiak. Kopce uprawdopodobniają kontrowersyjną interpretację, że niektóre rysunki z Nazca oddają znaki zodiaku.

Benfer sugeruje, że dawni mieszkańcy wybrzeża Peru mogli budować wizerunki konstelacji, które widzieli nad sobą. W dodatku konstruowali je w zgodzie z układem samych konstelacji. Obserwowane z pobliskiej świątyni, oko kondora z doliny Chillón pokrywa się np. z Drogą Mleczną.

Emerytowany antropolog przypuszcza, że kapłani obserwowali z kopców niebo i składali tam ofiary. Ponieważ zoomorficzne kopce spełniały rolę kalendarzy astronomicznych, prehistoryczni rolnicy i rybacy mogli się zawczasu przygotować do sezonu. Ważne było, by wiedzieć, że minął np. 21 grudnia. Jeśli nie wystąpiły oznaki El Niño, rybacy mogli zakładać, że czeka ich kolejny dobry rok, a rolnicy nie musieli się obawiać suszy ani powodzi.

Wcześniej w Ameryce Południowej znano tylko kilka kopców zoomorficznych z Andów. Teraz w każdym sezonie badań znajduję kolejne duże struktury i więcej poletek z mniejszymi usypiskami. Zawsze mi się wydawało, że duży obiekt na północ od Limy przypomina ptaka, ale że w Ameryce Południowej nie było ponoć zoomorficznych kopców, zakładałem, że to tylko złudzenie. Kiedy jednak 2 lata temu Benfer oglądał zdjęcia satelitarne stanowisk archeologicznych, zauważył w okolicach Limy obiekty przypominające wyszczerbione zęby. Długo mylono je z kanałami irygacyjnymi, tymczasem badania w terenie wykazały, że kiedyś ktoś skonstruował w dolinie Chillón potwora stanowiącego skrzyżowanie kajmana i pumy. Wkrótce w pobliżu odkryto opisywanego wcześniej kondora.

kopce zoomorficzne Peru równiny przybrzeżne dolina Chillón kondor Robert Benfer