Żeński podbój kosmosu (z bankami spermy na podorędziu)
Wyniki badań zespołu dr Montserrat Boady z Dexeus Women's Health w Barcelonie sugerują, że w przestrzeń kosmiczną mogłyby być wysyłane całkowicie żeńskie załogi. Na wyposażeniu musiałyby się tylko znajdować pojemniki z zamrożonymi plemnikami. Dzięki temu dałoby się zaludniać pozaziemskie kolonie. Hiszpanka wspomina też o bankach spermy zlokalizowanych poza Niebieską Planetą.
Rezultaty badań zaprezentowano na konferencji Europejskiego Towarzystwa Ludzkiej Reprodukcji w Wiedniu.
Niektóre badania sugerowały znaczący spadek ruchliwości próbek świeżych ludzkich plemników. Nic jednak nie wspominano o możliwych oddziaływaniach różnic [warunków] grawitacyjnych na zamrożone ludzkie gamety, a przecież to w takim stanie można by je transportować z Ziemi w przestrzeń kosmiczną.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć się zastanawiać nad możliwością rozmnażania poza naszą planetą - dodaje Boada.
Podczas eksperymentów Hiszpanie posłużyli się ejakulatem 10 zdrowych dawców. Niektóre próbki wystawiano na oddziaływanie mikrograwitacji w samolotach do akrobacji powietrznych. Loty paraboliczne z wykorzystaniem samolotu Mudry CAP 10 przeprowadzono w Aeroclub Barcelona-Sabadell of Spain. CAP 10 wykonywał serię 20 manewrów parabolicznych; na każdą parabolę przypadało ok. 8 s mikrograwitacji. Później próbki zbadano pod kątem stężenia plemników, ruchliwości, morfologii i fragmentacji DNA.
Nie stwierdzono znaczących różnic między próbkami kontrolnymi i próbkami wystawianymi na działanie mikrograwitacji. Odnotowano 100% zgodność pod względem wskaźnika fragmentacji i żywotności oraz 90% zgodność pod względem stężenia i ruchliwości. Te niewielkie rozbieżności są zapewne związane z heterogenicznością próbek, a nie z ekspozycją na różne warunki grawitacyjne.
Brak różnic w cechach zamrożonych plemników [...] pozwala myśleć o bezpiecznym transporcie męskich gamet w kosmos i o możliwości utworzenia ludzkich banków spermy poza Ziemią.
Naukowcy dodają, że to na razie wstępne badania; należałoby je więc powtórzyć z większą liczbą próbek i dłuższym czasem ekspozycji.
Najlepszą opcją byłoby przeprowadzenie eksperymentu z wykorzystaniem prawdziwego statku, ale coś takiego bardzo trudno zrealizować.
Komentarze (10)
thikim, 24 czerwca 2019, 20:11
Z jakiegoś powodu mężczyźni nie koncentrują się na analogicznych rozwiązaniach w drugą stronę
nantaniel, 24 czerwca 2019, 21:11
A sprawdzali już, jak mikrograwitacja wpłynie na płód? I to nie przez 8 sekund w samolocie... Bo to jest chyba ważniejsze od ruchliwości plemnika. No i pozostaje jeszcze kwestia promieniowania kosmicznego, które uszkadza materiał genetyczny.
darekp, 24 czerwca 2019, 21:18
Myślę, że chodziło o zbadanie, czy da się dostarczyć plemniki na inną planetę (taką przeznaczoną do skolonizowania). Bo jeśli chodzi o ciążę w warunkach mikrograwitacji, to chyba to nie jest możliwe: https://www.youtube.com/watch?v=tDJyRQ8jVk4 - nie miałem czasu oglądać ale zdaje się to jest coś na ten temat.
EroSanin, 24 czerwca 2019, 22:53
Czemu nie zbadali jak promieniowanie kosmiczne działa na próbki...
KONTO USUNIĘTE, 25 czerwca 2019, 12:47
Pragmatyzm panie, a nie drugie dno, które wszędzie prawym umysłem widzisz.
W małej kapsułce w chronionej kilkunastoma centymetrami ołowiu, miliony plemników uchowasz. Ovum są dużo większe,... i różnica w technice pobrania na niekorzyść jajeczek. Poza tym załoga macice ze sobą nosi.
Warai Otoko, 25 czerwca 2019, 15:59
Dokładnie Chociaż pozostaje jeszcze kwestia różnic budowy mózgu kobiet i mężczyzn, a co za tym idzie pewnych predyspozycji dla niektórych zadań, aczkolwiek nie wiem czy tutaj kobiety również nie będą lepsze w wielu aspektach (lepsza pamięć i o ile się nie mylę - lepsza koncentracja uwagi przy monotonnych, długotrwałych zajęciach), a po drugie na pewno jest wiele kobiet o mózgach "męskich". Kwestia odpowiedniej selekcji.
darekp, 25 czerwca 2019, 16:26
Aczkolwiek tutaj należałoby uzupełnić, że po zapłodnieniu tego Ovum itd. pozyskane w ten sposób dzieci należy jeszcze wychować, w kwestii czego te różnice działają akurat w drugą stronę, niż pomyślał sobie przedmówca ;)
KONTO USUNIĘTE, 25 czerwca 2019, 17:03
Niezaprzeczalnie: bez męskiego wzorca na pokładzie wychowani tak ludzie, to raczej nie na podbój kosmosu (jak w tytule), a na kosmiczne misje pokojowe się nadadzą.
Krzychoo, 25 czerwca 2019, 17:07
Może to i lepiej. Na Ziemi misje pokojowe słabo wychodzą.
KONTO USUNIĘTE, 25 czerwca 2019, 20:31
Stereotypowe podejście. Koordynatorzy projektu nie powierzą przecież statku kłótliwym babom. Przeprowadzą wcześniej symulacje i może okazać się, że sukces misji zagwarantują dziewczyny o konkretnej orientacji seksualnej połączonej z poliamoryzmem, a wtedy to będzie statek pełen miłości. Dla dobra ludzkości!
nantaniel, 25 czerwca 2019, 20:36
Jakieś mało przebojowe te badaczki. Jaki to problem zabrać kilka próbek spermy podczas lotu na międzynarodową stację kosmiczną? O ile wiem, to na jej pokładzie są też zdrowi fizycznie mężczyźni, więc można też zbadać na miejscu jakość świeżego ejakulatu (a nawet sprawdzić czy i jak zmienia się wraz z przedłużającym się pobytem na stacji)
Warai Otoko, 26 czerwca 2019, 09:42
Oczywiście zgoda
Swoją drogą zastanawiam się jak astronauci zaspokajają swoje seksualne potrzeby na stacji kosmicznej, powstrzymują się? Z tego co wiem, to śpią w takich, nazwijmy to "sarkofagach" gdzie raczej nie ma intymności i możliwości zabezpieczenia/uprzątnięcia ejakulatu...