Koza szybko się uczy i długo pamięta

| Nauki przyrodnicze
Queen Mary University

Zdaniem naukowców z londyńskiego Queen Mary University, kozy szybko uczą się skomplikowanych czynności i pamiętają je po 10 miesiącach. To może wyjaśniać zdolność tych zwierząt do przetrwania w surowym środowisku.

Z artykułu we Frontiers in Zoology dowiadujemy się o badaniach przeprowadzonych na kozach. Naukowcy najpierw nauczyli je, że aby dostać się do smakołyku, muszą najpierw pociągnąć za dźwignię, a później ją podnieść. Zwierzętom wystarczyło 12 prób, by nauczyć się zadania, a 10 miesięcy później były w stanie przypomnieć je sobie w czasie krótszym niż 2 minuty.

Prędkość, z jaką kozy wykonały zadanie 10 miesięcy po tym, jak nauczyły się je wykonywać wskazuje, iż mają świetną pamięć długoterminową - mówi doktor Elodie Briefer.

Niektóre z kóz, zanim same przystąpiły do nauki, miały okazję przyglądać się, jak zadanie wykonują inne kozy. Odkryliśmy, że te kozy, które nie obserwowały innych, uczyły się zadania równie szybko jak te, które obserwowały. To oznacza, że zwierzęta wolą raczej same się uczyć niż obserwować innych - wyjaśnia Briefer.

Londyńskie badania to pierwsze eksperymenty, podczas których próbowano poznać, w jaki sposób kozy są w stanie poradzić sobie w wyjątkowo nieprzyjaznych środowiskach, w których się je spotyka. To może wyjaśniać, dlaczego odnoszą taki sukces podczas kolonizowania nowych środowisk. Jednak, by być tego pewnymi, musimy przeprowadzić podobne badania na dzikich kozach - stwierdzili brytyjscy naukowcy.

koza uczenie się zapamiętywanie pamięć długoterminowa