Co gwarantuje dopasowanie czaszki i kręgosłupa z mózgiem i rdzeniem kręgowym?
Naukowcy z Uniwersytetu w Miami odkryli system komunikacji tkankowej, który podczas rozwoju płodowego zapewnia, że mózg i rdzeń kręgowy dopasowują się do czaszki i kręgosłupa.
Amerykanie opisali systemy sygnalizacji, wykorzystywane przez tkanki do komunikacji z sąsiadami w rejonie głowy i tułowia. Ich spostrzeżenia mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu wad wrodzonych, w tym rozszczepu kręgosłupa czy zespołu Arnolda-Chiariego.
Zespół stwierdził, że komórki ze styku głowy i tułowia komunikują sobie nie tylko rodzaj tkanki, jakim się staną, ale i swoje położenie. Co istotne, sygnalizacja tożsamości i lokalizacji są odrębnymi zdarzeniami.
Autorzy raportu z pisma Development podkreślają, że wcześniejsze badania koncentrowały się na nabywaniu tożsamości bez brania pod uwagę sąsiednich tkanek. To tak, jakby ktoś znał rozmiar każdego kawałka gruntu w dzielnicy bloków, nie mając pojęcia o adresie. Teraz znamy też adres i wiemy, że każda działka może trafić pod różne adresy, potencjalnie zmieniając relacje z sąsiednimi parcelami - wyjaśnia prof. Isaac Skromne.
Podczas eksperymentów akademicy zajmowali się embrionami danio pręgowanego (Danio rerio). Mamy nadzieję zrozumieć najwcześniejsze mechanizmy organizacji tkanek tworzących [ośrodkowy] układ nerwowy i kości, ponieważ malformacje szkieletowe noworodków mogą poważnie upośledzić funkcjonowanie - podkreśla Keun Lee.
Naukowcy zauważyli, że koordynacja tkanek na styku głowy i tułowia ma związek z dwoma działaniami kwasu retinowego. Jedna z nich określa wielkość, a druga położenie osiowe tyłomózgowia.
Teraz, gdy mamy ogólne pojęcie, jak tkanki są koordynowane, by utworzyć układ nerwowo-szkieletowy okolic przejścia głowowo-tułowiowego, chcielibyśmy ustalić, jak regulowane są tkankowo specyficzne geny - podsumowuje Lee.
Komentarze (0)