Młoda krew odmładza mózg
Najnowsze badania sugerują, że żywe w horrorach i mitach przekonanie, iż spożywanie młodej krwi odmładza nie jest całkiem pozbawione podstaw. A opublikowanego w Nature artykułu dowiadujemy się, że gdy młodym myszom podano krew starszych osobników, ich komórki mózgowe zachowywały się tak, jakby były starsze. Zauważono też efekt odwroty - „odmłodzenie" komórek mózgowych starszych myszy, którym podano krew młodszych zwierząt. To sugeruje, że pogarszanie się z wiekiem funkcjonowania mózgu może być częściowo spowodowane czynnikami związanymi z krwią.
Naukowcy użyli par młodych i starych myszy, wykorzystując technikę parabiozy, podczas której chirurgicznie zszywa się zwierzęta tak, by rozwinęły wspólny układ krwionośny. Po pięciu tygodniach od zszycia myszy zauważono uderzające skutki dla młodego i starego mózgu. U młodszych myszy doszło do zmniejszenia produkcji nowych neuronów, zwiększenia liczby stanów zapalnych w mózgu oraz mniejszej aktywności synaps. U starszych osobników zaobserwowano wzrost liczby nowych neuronów, mniej zapaleń i większą aktywność synaps.
Naukowcy postanowili też sprawdzić, czy wpływa to na zachowanie myszy. W osobnym badaniu wstrzyknęli młodym myszom plazmę pozyskaną od starych osobników i vice versa. Okazało się, że młode straciły zdolność do wykonywania niektórych zadań związanych z uczeniem się i zapamiętywaniem, a u starych zdolności te uległy poprawie.
Jako, że komórki krwi obcej myszy nie mogły dostać się do mózgu innego osobnika ze względu na istnienie bariery krew-mózg, naukowcy doszli do wniosku, iż za obserwowane efekty odpowiadają molekuły obecne w krwi. Porównując ponad 60 chemokin, białka wydzielane przez komórki, zidentyfikowali takie, które były odpowiedzialne za efekty występujące w starej krwi. Gdy podali jedną z nich - CCL11 - młodej myszy, doszło u niej do mniejszej produkcji neuronów, gorszego funkcjonowania pamięci i zmniejszenia możliwości uczenia się.
Richard Ransohoff, dyrektor Neuroinflamation Research Center w Cleveland Clinic, który nie brał udziału w badaniach, mówi, że ich wyniki są niezwykle zaskagujące, gdyż sugerują, że na proces neurogenezy mogą mieć wpływ czynniki spoza mózgu. Rensohoff spekuluje, iż znaczenie może mieć fakt, komórki macierzyste dające początek nowym neuronom żyją w mikrośrodowisku, które jest bardzo mocno związane z naczyniami krwionośnymi.
Komentarze (6)
Gość shadowmajk, 2 września 2011, 16:46
Genialne a gdyby tak zrobic transplantacje krwi u czlowieka? na mloda? badz tworzona super krew w laboratoriach? przeciez syntetyczna juz istnieje
wilk, 4 września 2011, 04:26
Ciekawe teraz jak to się ma do transfuzji krwi u ludzi…
mikroos, 4 września 2011, 08:55
W przypadku ludzi dobrze byłoby jeszcze zbadać, jak duży (bo na to, że jest zerowy, na pewno bym nie liczył) wpływ na "wiek" krwi ma styl zycia dawcy.
waldi888231200, 4 września 2011, 17:05
Nie o krwinki tu chodzi tylko zawartość osocza (hormony wzrostu itp.)
mikroos, 4 września 2011, 18:01
Zgadza się, ale pewne domieszki zawsze zostają w takim preparacie
inhet, 4 września 2011, 21:50
Jakieś doświadczenia na ludziach w tej dziedzinie nie mogłyby bazować na klinicznych transfuzjach, bo tam z reguły podaje się preparaty, nie krew pełna, nadto transfuzja rzadko przekracza 2 jednostki (tj 1000 ml.), i w końcu biorca jest zazwyczaj w stanie nie bardzo nadającym się do badań.