Krokomierz wpływa na aktywność fizyczną nawet 4 lata po zakończeniu udziału w pierwotnych testach
Korzystanie z krokomierza korzystnie wpływa na aktywność fizyczną 3-4 lata po zakończeniu udziału w testach.
Wiemy z wcześniejszych badań, że noszenie krokomierza może sprawiać, że ludzie są bardziej aktywni w krótkiej perspektywie czasowej. By jednak skorzystać zdrowotnie na tej zwiększonej aktywności, np. obniżyć ryzyko choroby serca, udaru i cukrzycy typu 2., trzeba się więcej ruszać w dłuższej perspektywie czasowej - tłumaczy prof. Christina Victor z Brunel University London.
Zdobyliśmy nowe dowody, że krótka, prosta porada dot. korzystania z krokomierza, czy to w formie dostarczonej pocztą ulotki czy rozmowy z pielęgniarką, może wpływać na aktywność 3-4 lata później.
Brytyjczycy monitorowali uczestników 2 badań. Między 2012 a 2013 r. tysiąc dwadzieścia trzy nieaktywne osoby z południowego Londynu w wieku 45-75 lat wzięły udział w teście PACE-UP. Dano im krokomierz, poproszono o prowadzenie dzienniczka i podzielono na 3 grupy. Część ludzi odbywała sesje z pielęgniarką, część dostawała pocztą ulotkę, a grupa kontrolna nie otrzymywała żadnej pomocy w zakresie zwiększania aktywności. Trzy lata później ludzie, którymi w jakiś sposób kierowano (bez względu na sposób), nadal wykonywali 600 kroków dziennie więcej i tygodniowo ćwiczyli umiarkowanie-intensywnie 24 min dłużej.
W podobnym teście PACE-UP wzięło też udział 298 osób w wieku 60-75 lat z hrabstw Berkshire i Oxfordshire. W tym przypadku śledzono poczynania 2 grup: otrzymującej poradę od pielęgniarki i kontrolnej. Cztery lata później osoby prowadzone przez pielęgniarki nadal wykonywały 400 kroków dziennie więcej i tygodniowo ćwiczyły z umiarkowaną-dużą intensywnością 33 min dłużej.
Komentarze (0)