Po 20 latach hiena cętkowana wróciła do gabońskiego parku

| Nauki przyrodnicze
mape_s, CC

W Parku Narodowym Bateke Plateau w Gabonie po raz pierwszy od 20 lat odnotowano krokutę (hienę) cętkowaną. Zwierzę utrwaliły aparaty pułapkowe.

Niegdyś mieszkało tu wiele gatunków zwierząt, w tym duże drapieżniki, ale zostały one przetrzebione w wyniku dziesięcioleci kłusownictwa.

Biolodzy przypominają, w 2015 r. kamery utrwaliły powrót innego drapieżnika - samca lwa - który najpierw przyszedł tu na zwiad, a później zamieszkał. [...] Niestety, nadal pozostaje samotny i nawołuje samice.

Powrót dużych drapieżników to czytelny sygnał, że wysiłki naszych strażników i partnerów mają korzystny wpływ na przyrodę Bateke - podkreśla prof. Lee White, dyrektor gabońskiej Agencji Parków Narodowych.

Ludzie do tego stopnia odzwyczaili się od widoku hieny cętkowanej, że gdy badacze pokazali ujęcia z aparatów pułapkowych strażnikom, nie mieli pojęcia, co to za zwierzę. Dopiero starsi mieszkańcy wiosek położonych na północ od parku od razu zorientowali się, co widzą.

Badacze ustawili aparaty w 2001 r. Wtedy udało im się jednak sfotografować wyłącznie antylopy oraz licznych kłusowników, którzy dostawali się do parku z Konga.

krokuta cętkowana hiena cętkowana Gabon Park Narodowy Bateke Plateau aparat pułapkowy Lee White