Kruki wykorzystują ludzką infrastrukturę do własnych celów

| Nauki przyrodnicze
pautina, sxc.hu

Amerykańskie kruki nauczyły się wykorzystywać ludzką infrastrukturę do własnych celów. Okazuje się, że budują swoje gniazda na liniach elektroenergetycznych, bo stamtąd łatwiej im np. namierzyć ofiarę.

Warto dodać, że w ciągu ostatnich 40 lat liczba kruków w zachodnich stanach wzrosła o ponad 300%.

Badania prowadzono na terenie bylicowych ekosystemów południowo-wschodniego Idaho, gdzie w ostatnim 20-leciu rozbudowano sieć linii energetycznych i dróg. Liczba kruków na tym terenie wzrosła w latach 1985-2009 aż 11-krotnie. Obecnie na słupach elektroenergetycznych znajduje się 58% gniazd. "[Ptaki] rokrocznie wracają na siedliska na słupach. Mogą w ten sposób wpływać na inne kruki oraz własne młode, które urodziwszy się na słupie, myślą, że powinno się zagnieżdżać właśnie w takich miejscach" - podkreśla Kristy Howe z Uniwersytetu Stanowego Idaho.

Zlokalizowane na wysokości gniazda zapewniają właścicielom szerszy zakres widzenia, większą prędkość ataku oraz łatwiejszy start. Poza tym stamtąd szanse na wypatrzenie gniazd zagrożonego głuszca ostrosternego (Centrocercus urophasianus) są wyższe. Dotąd sądzono, że tym ostatnim zagrażają kojoty lub borsuki, lecz raport z pisma The Condor: Ornithological Applications pokazuje, że również kruki odgrywają tu ważną rolę.

Kruki nie podejmą dorosłego głuszca, ale jeśli namierzą gniazdo [...] i wyrzucą z niego kwokę, systematycznie podbierają jaja.

Kruki polują także na inne zagrożone zwierzęta, np. dzierzbę siwą z San Clemente (Lanius ludovicianus mearnsi).

Naukowcy przejmują się stałą ekspansją kruków, które korzystają na odnowie i rozwijaniu infrastruktury elektroenergetycznej w zachodnich stanach. Do obszarów szczególnej troski należą przyległe habitaty w rodzaju stepu bylicowego. Prawdopodobnie zobaczymy kruczą infiltrację w rejonach, gdzie linie wcześniej nie przebiegały. To prawdziwe ryzyko dla głuszca ostrosternego.

kruk słup elektroenergetyczny gniazdo głuszec ostrosterny atak infrastruktura Kristy Howe