Superszybki krzem
Inżynierowie Intela zaprezentowali rekordowo wydajny krzemowy fotodetektor. Urządzenie, pracujące z częstotliwością 340 GHz to kolejne znaczące osiągnięcie na polu krzemowej fotoniki.
Po raz pierwszy w historii krzemowa fotonika osiągnęła większą wydajność, niż urządzenia fotoniczne oparte na pierwiastkach z grup III i IV, w tym przypadku większą niż fosforek indu - mówi Mario Paniccia, dyrektor intelowskiego laboratorium, w którym powstał fotodetektor. Rozpoczynając nasze prace, założyliśmy, że chcemy stworzyć krzemowe urządzenie o wydajności sięgającej co najmniej 90% wydajności urządzeń zbudowanych z egzotycznych pierwiastków. A udało nam się zbudować urządzenie o wydajności większej, niż taka, jaką można osiągnąć za pomocą fosforku indu - dodaje.
Urządzenia zbudowane z krzemu będą wielokrotnie tańsze niż te wykorzystujące egzotyczne pierwiastki. Paniccia wierzy, że z czasem całą fotonikę będzie można przestawić na krzem. Wyjątkiem będą lasery, które wymagają niewielkich ilości germanu.
Krzemowe urządzenia fotoniczne znajdą zastosowanie nie tylko w sieciach telekomunikacyjnych, ale również w komputerach optycznych, systemach działających na podczerwień czy aparatach fotograficznych.
Komentarze (10)
waldi888231200, 8 grudnia 2008, 13:18
Ciekawe jak to zmierzyli??
Jurgi, 8 grudnia 2008, 13:21
Policzył ze stoperem? :>
luk-san, 8 grudnia 2008, 14:10
Już w latach 90' liczono częstotliwości sięgające THz. Nawet w domowych warunkach można zmierzyć takie częstotliwości przy pomocy kilku/kilkunastu dzielników częstotliwości ;D
thikim, 8 grudnia 2008, 14:31
Problem w tym że taki dzielnik częstotliwości też musi pracować wystarczająco szybko aby mógł podzielić.
Jeśli coś ma zakres pracy do 1 GHz to nie zrobimy tym elementem nic przy 2 GHz, itd.
Wysokie częstotliwości pracy osiągają lampy elektronowe, i już 20-30 lat temu były lampy osiągające THz.
waldi888231200, 8 grudnia 2008, 15:17
Wydaje mi się że przez dzielniki to się nie da, predzej metodami radiowymi albo porównawczymi.
Delikatnie mówiąc coś mu się pomieszało bo w zależności od długości fali są potrzebne inne pierwiastki .
wuszczyn-kawaX, 9 grudnia 2008, 18:29
I co z tego, ze wykrzesali kolejny transferek. Bardziej bym sie cieszyl jakby zinformatyzowali rejony objete bieda i wykluczeniem informatycznym! Tylko wiedza i dzielenie sie jest kluczem do sukcesu!
thibris, 9 grudnia 2008, 18:56
Najwidoczniej się to nikomu nie opłaca. Poza tym jaki to sukces objąć siecią informatyczną każdy kawałek ziemi ? A co jeśli niektórym wcale Twoja informatyzacja nie jest potrzebna do szczęścia ?
wuszczyn-kawaX, 9 grudnia 2008, 20:01
No wiesz, szczescie mozna osiagnac w roznych aspektach zyciowych. Jednemu do szczescia jest potrzebne krecenie kostki rubika, a drugiemu wyMASTERowanie obrony przed trojanami.
thibris, 9 grudnia 2008, 21:48
Ci którzy chcą mieć neta znajdują sposoby by go sobie przysposobić. Reszcie najwidoczniej wystarcza kostka rubika.
BioTech21, 14 grudnia 2008, 22:57
Mało informacji zeby coś powiedzieć.... A po zatym... dzielnik he he... Wysyłasz sygnał próbkujący z urządzenia nadawczego, odbierasz w układzie wzmacniającym i komparującym na podstawie 2 sygnału np analogowego, dekodujesz itp sprawdzasz Jakość(zakłucenia,harmoniczne) i w rezultacie porównujesz z danymi technicznymi i funkcjonalnością bloku enkodera, jak żle zmieniasz stała czasową. Fajnie że udało im sie zwiększyć, ale to jest jeden element, zwiekszenie Fg nie znaczy jakość, wytrzymałość i dopasowanie do reszty. Równie dobrze mogli zmienić błachostke,element,funkcje w programie. Jeśli chodzi o biede dostepu do neta to podobne rozwiązania pozwalaja na lepszy dostep, chociażby przez szereg sieci pośrednich pozwalajacych również na odrębność i unikatywność obszarówzagrożonych(wprowdzenie podatku i czegoś typu allegro spowoduje wzrost cen niespotykanych towarów obszaru itd itp.takie sa prawa rynku jak ktos jest biedny i w miare czajacy to to wie)