Jakoś wkrótce

Jak będzie "Jakoś wkrótce"? Przekonacie się już 11 marca!

"Jakoś wkrótce" – tak brzmi tytuł świetnej i pod wieloma względami wyjątkowej książki małżeństwa Kelly i Zacha Weinersmithów (polska premiera 11 marca, wydawca: Insignis Media). Ona – uznana badaczka, autorka artykułów naukowych zamieszczanych w prestiżowych czasopismach, a także niestrudzona popularyzatorka nauki, współprowadząca niezwykle popularny podcast "Science… Sort of". On – znakomity rysownik, którego prace pojawiały się, między innymi, na łamach magazynów "The Wall Street Journal", "The Economist" i "Forbes", autor cieszącego się rzeszą sympatyków komiksu dla geeków "Saturday Morning Breakfast Cereal", fascynat nauki i techniki. Jakiś czas temu wspólnie wyruszyli w naukową i intelektualną podróż, chcąc przekonać się, jakie technologie spośród obecnie rozwijanych przez człowieka mają szansę zupełnie odmienić jego życie – i to nie tylko w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Owocem pracy twórczej Weinersmithów jest książka, która niesamowicie poszerza horyzonty, a przy tym bawi i rozśmiesza – w dużej mierze dzięki genialnym rysunkom Zacha. "Jakoś wkrótce" zdobyła tytuł Naukowej Książki Roku magazynów "The Wall Street Journal" i "Popular Science", a także błyskawicznie wspięła się na szczyty amerykańskich list bestsellerów.

"Jakoś wkrótce" nie jest jednak książką stricte popularnonaukową – jest bardzo przystępnie napisaną, humorystyczną, a jednocześnie fascynującą opowieścią o tym, czym zajmują się obecnie naukowcy i inżynierowie na całym świecie i co może wywołać olbrzymie zmiany w naszym życiu w najbliższej przyszłości. Każda z omawianych w "Jakoś wkrótce" technologii rozpatrywana jest nie tylko pod kątem potencjalnych korzyści, jakie może przynieść naszej cywilizacji, ale także z punktu widzenia możliwych zagrożeń, jakie za sobą niesie. Całość jest przeplatana wypowiedziami naukowców, z którymi autorzy książki przeprowadzili dziesiątki wywiadów – i to nie tylko po to, by zorientować się, co drzemie w głowach szalonych niekiedy wynalazców, badaczy i innowatorów, ale również po to, by przekonać się, jakie są realne szanse na to, by dana technologia mogła być w niedalekiej przyszłości (czytaj: jakoś wkrótce) wdrożona i rozpowszechniona na szeroką skalę.

O jakich technologiach opowiadają Kelly i Zach Weinersmithowie? Cóż, zapewne ku zdziwieniu wielu czytelników, prymu nie wiodą tu wcale technologie informatyczne; owszem, duet autorów omawia komputery kwantowe, ale czyni to w dość specyficznym rozdziale… Książka poświęcona jest natomiast zagadnieniom o nieco innym – być może nieco bardziej rewolucyjnym i globalnym - wydźwięku. Znajdziemy tu bowiem rozdziały poświęcone powszechnej dostępności przestrzeni kosmicznej (dlaczego jeszcze nie mamy kolonii na Marsie?), wydobywaniu surowców z asteroid (złoto z kosmosu – tańsze czy droższe od tego z Ziemi?) i syntezie jądrowej (dlaczego coś, co na pewno działa i stanowi odpowiedź na wszelkie nasze ekologiczno-energetyczne bolączki, nie jest jeszcze tak powszechne, jak energetyka jądrowa?).

Słyszeliście o programowalnej materii? Czy już niedługo będziemy mogli z tak zwanego "wiadra czegoś" wyciągać dowolny potrzebny nam w danej chwili przedmiot? Czy możemy usprawnić swój mózg, łącząc go z komputerem i próbując zapisywać w nim dane, tak jak czynimy to z pamięcią RAM? Czy dzięki nowatorskiej biologii syntetycznej uzyskamy możliwość walki z groźnymi wirusami, biologicznego wytwarzania paliw, hodowania narządów do przeszczepu czy wręcz tworzenia nowych zmyślnych i ukierunkowanych na konkretne działanie żywych organizmów? A skoro o narządach mowa, to czy da się je drukować w technice 3D? Tak jak – na przykład – domy? Właśnie – co z robotyzacją budownictwa? Czy istnieją jakieś fundamentalne przeszkody, które sprawiają, że na placach budowy nie krząta się jeszcze tłum robotycznych murarzy? Tłum, a może rój… Wiecie, że są już prowadzone badania nad rojami robotów, które – tak jak termity – byłby w stanie, pracując w lokalnej mikroskali, wznosić – na wzór termicich kopców – makroskopowe struktury zdatne do używania przez ludzi? A to tylko część z poruszanych w "Jakoś wkrótce" tematów!

Kelly i Zachowi Weinersmithom udało się stworzyć znakomitą książkę, która bawiąc – uczy. Świetnie napisana i przezabawnie zilustrowana, otwiera oczy i całkowicie zmienia perspektywę spojrzenia w przyszłość. Czy rzeczywiście nasze życie ma szansę odmienić się "jakoś wkrótce"? Sięgnijcie po tytuł Weinersmithów i przekonajcie się sami – naprawdę, naprawdę warto!

Książkę można już zamówić w przedsprzedaży.

Jakoś wkrótce Kelly Weinersmith Zach Weinersmith