Księżycowe obserwacje planet
Obserwując księżyce możemy dowiedzieć się sporo o powierzchni planet, które okrążają. Tak przynajmniej uważa Sally Langford, astrofizyk z University of Melbourne. Lądy i oceany inaczej odbijają światło. Dociera ono do Księżyca, a różnice w odbiciu można obserwować na ciemnych fragmentach powierzchni wschodzącego satelity Ziemi.
W arktykule opublikowanym w piśmie Astrobiology Langford opisuje, jak obserwowała na Księżycu refleksy światła odbijanego przez Ziemię. Ich intensywność zmienia się w miarę obracania się naszej planety.
Zdaniem Lanford, opracowana przez nią technika przyda się przy obserwacji odległych planet, których powierzchni nie możemy zobaczyć. Możemy jednak badać różnice w intensywności docierającego do nas światła i na tej podstawie stwierdzimy, od czego - lądu czy wody - zostało ono odbite.
Komentarze (2)
thibris, 7 kwietnia 2009, 13:39
Nie widać powierzchni planet, ale będzie widać powierzchnię księżyców ? Lepiej mierzyć odbicia światła od powierzchni planety bezpośrednio, czy dopiero po odbiciu przez księżyc ?
Ciekawe też czy będzie tak łatwo odróżnić odbicia od siebie... Skąd będzie wiadomo że dana intensywność odbicia wskazuje na wodę, a nie na piaszczyste pustynie ?
Douger, 7 kwietnia 2009, 17:34
Pewnie lepiej widać światło odbite od powierzchni, niż samą powierzchnię. To raczej jasne. A światło ma wiele innych zmierzalnych wielkośi, które tutaj prawdopodobnie mogą mieć znaczenie.