W Pampa La Cruz znaleziono przedstawiciela kultury Chimú, pochowanego w luksusowej garderobie z piór

| Humanistyka
Huanchaco Archaeological Project

Kończąc obecny sezon wykopaliskowy na terenie Pampa La Cruz w Huanchaco w Peru, zespół archeologa Gabriela Priety natrafił na szczątki przedstawiciela kultury Chimú, pochowanego w luksusowym kaftanie (tabardzie) i stroiku z piór egzotycznych ptaków.

Huanchaco Archaeological Project

Tabard, który przypomina poncho, miał ok. 1,10 m długości. Wykonano go z żółtych i czerwonych piór.

Archeolodzy znaleźli też przybranie głowy, które uzyskano z niebieskich, białych, zielonych, czarnych i żółtych piór.

Musimy przeprowadzić badania, które pozwolą zidentyfikować ptaki, od których pochodziły pióra oraz technikę produkcji ubrania/galanterii. [...] Myślimy, że do mocowania nici i troczków nakrycia głowy wykorzystano czarną żywicę [...].

Prieto, szef Huanchaco Archaeological Project, dodaje, że kuczna pozycja, w której odkryto szkielet, przypomina znalezisko z poprzedniego sezonu wykopaliskowego, kiedy to również natrafiono na stroik i tabard. O ile jednak we wcześniejszym znalezisku przeważał kolor niebieski, o tyle w drugim wyróżniały się aż 4 barwy: żółta, czerwona, biała i czerwona.

Państwo Chimu istniało od około IX do XV wieku. Rozciągało się pomiędzy Tumbez a Limą. Powstało na terenach, na których wcześniej dominowała kultura Mochica, zwana wczesnym Chimu. Stolicą Chimu było Chan Chan. Około 1470 roku Chimu zostało podbite przez Inków.

kultura Chimú tarbard kaftan poncho stroik Pampa La Cruz Gabriel Prieto