Europejskie kurorty narciarskie zagrożone przez globalne ocieplenie
Europa jest kontynentem z największa liczbą kurortów narciarskich. Jednak ich istnienie jest zagrożone przez globalne ocieplenie. Jeśli emisja gazów cieplarnianych zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie i średnia temperatura na Ziemi wzrośnie o 3 stopnie Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną, aż 90% z badanych 2234 europejskich kurortów narciarskich będzie doświadczało krytycznych niedoborów naturalnego śniegu, ostrzegają naukowcy.
Nawet jeśli uda się utrzymać ocieplenie na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza – co jest coraz bardziej wątpliwe – problemy z naturalnym śniegiem dotkną około 30% kurortów. W takim przypadku kurorty położone na większych wysokościach – na przykład w Alpach – czy w krajach nordyckich będą mogły wspomagać się sztucznym naśnieżaniem. Jednak nie zda ono egzaminu w kurortach położonych niżej lub dalej na południe. Sztuczne naśnieżanie wymaga inwestycji i wiąże się z kosztami, które narażają kurort na ryzyko porażki ekonomicznej, mówi główny autor badań, Hughes Francois z francuskiego Narodowego Instytutu Badań Rolniczych.
Na potrzeby badań naukowcy wykorzystali jako punkt odniesienia średnie opady śniegu z lat 1961–1990, które połączyli z regionalnymi modelami klimatycznymi oraz danymi na temat warunków panujących w poszczególnych kurortach. Następni badali, jaki wpływ na kurorty będzie miał wzrost średniej globalnej temperatury o 1,5 oraz 2, 3 i 4 stopnie Celsjusza. Już teraz bowiem kurorty na całym świecie, szczególnie te położone poniżej 1500 metrów nad poziomem morza, doświadczają pogarszających się warunków narciarskich.
Jeśli wzrost temperatur zostanie utrzymany na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza, to wysokie ryzyko braku śniegu dotknie 4% kurortów w Alpach Szwajcarskich, 5% w Alpach Francuskich i 7% w Alpach Austriackich oraz 20% w Alpach Niemieckich i 48% w górach Skandynawii.
Komentarze (3)
thikim, 29 sierpnia 2023, 21:42
Dlaczego nie ma artykułów: Zimny polski Bałtyk zagrożony globalnym ociepleniem!
Polskie nadmorskie wioski zagrożone wydłużeniem się sezonu wypoczynkowego.
Walczmy z tym - nie możemy dopuścić do tego żeby Bałtyk był ciepły.
Nikt za takie artykuły nie płaci? O co chodzi?
KONTO USUNIĘTE, 30 sierpnia 2023, 06:33
Mentzen w głowie emerytowi namieszał: Bałtyk jest za płytki, za mały, ma za duże dostawy słodkiej wody a za małą wymianę z wodą oceaniczną. Jak się ociepli będzie bajoro, a nie Adriatyk. O sinicach słyszał?
Więcej thikim czytaj ze żródeł ( np https://chronmorze.eu/na-ile-zmiany-klimatyczne-wplyna-na-stan-baltyku/) a nie Mentzena słuchaj.
Mariusz Błoński, 30 sierpnia 2023, 11:46
@thikim prosz: https://kopalniawiedzy.pl/wywiad/Tomasz-Kijewski-Polska-Akademia-Nauk-Instytut-Oceanologii,36529,1