Witaminy B mogą nie zmniejszać ryzyka demencji
Przyjmowanie witaminy B12 i kwasu foliowego nie zmniejsza ryzyka rozwoju demencji i zaburzeń myślenia u starszych osób.
W studium uwzględniono ludzi z wysokim poziomem homocysteiny (wcześniej wysokie stężenia tego aminokwasu powiązano z problemami pamięciowymi i chorobą Alzheimera).
Ponieważ poziom homocysteiny można obniżyć za pomocą suplementów kwasu foliowego i witaminy B12, mieliśmy nadzieję, że ich zażywanie zmniejszy ryzyko utraty pamięci i choroby Alzheimera - wyjaśnia dr Rosalie Dhonukshe-Rutten z Uniwersytetu w Wageningen.
Warto dodać, że wcześniejsze badania nad wpływem witaminy B12 i kwasu foliowego na zdolności poznawcze dawały mieszane rezultaty. O ile wczesne studia obserwacyjne wyglądały obiecująco, o tyle studia z randomizacją i grupą kontrolną już niekoniecznie.
W najnowszym studium uwzględniono 2919 osób w średnim wieku 74 lat, które przez 2 lata codziennie zażywały tabletkę z 400 μg kwasu foliowego i 500 μg witaminy B12 lub placebo. Testy pamięciowe i dot. myślenia prowadzono na początku i na końcu eksperymentu. Wszyscy ochotnicy mieli wysoki poziom homocysteiny.
Choć poziom homocysteiny spadł w większym stopniu w grupie przyjmującej witaminy z grupy B [...], nie odnotowano różnic w wynikach testów zdolności poznawczych - podkreśla Dhonukshe-Rutten.
Komentarze (0)