Rozmarynowy ratunek dla oczu

| Zdrowie/uroda
Sanford-Burnham Medical Research Institute

Kwas karnozowy - jeden z głównych związków rozmarynu - chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej.

U podłoża związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej leży szereg przyczyn. Wcześniejsze badania zasugerowały jednak, że chorobę można spowolnić, a nawet częściowo cofnąć, stosując związki zwalczające wolne rodniki. Zespół Stuarta A. Liptona z Sanford-Burnham Medical Research Institute już parę lat temu zauważył, że kwas karnozowy ogranicza szkody wyrządzane przez wolne rodniki w mózgu.

By wywołać stres oksydacyjny, który odgrywa istotną rolę w przebiegu np. zwyrodnienia plamki żółtej czy retinopatii barwnikowej, w ramach najnowszego studium komórki wystawiano na oddziaływanie nadtlenku wodoru. Okazało się, że komórki potraktowane kwasem karnozowym uruchamiały produkcję przeciwutleniających enzymów, co z kolei obniżało poziom zarówno reaktywnych form tlenu, jak i azotu.

Następnie Lipton i inni przetestowali kwas karnozowy na zwierzęcym modelu uszkodzenia fotoreceptorów przez światło. U zwierząt, którym podano najpierw kwas, zewnętrzna warstwa jądrowa siatkówki pozostała grubsza, co oznacza, że fotoreceptory były skuteczniej chronione. Poza tym zapis elektroretinograficzny z tej grupy wskazywał na lepsze (prawidłowe) działanie fotoreceptorów.

Obecnie ekipa z Sanford-Burnham prowadzi badania dotyczące m.in. ulepszonych pochodnych kwasu karnozowego.

kwas karnozowy rozmaryn siatkówka zwyrodnienie plamki żółtej reaktywne formy tlenu wolne rodniki Stuart A. Lipton