Kwas liponowy reguluje zegar biologiczny

| Zdrowie/uroda
vmiramontes, CC

Kwas liponowy, który w największych ilościach występuje w szpinaku, brokułach i podrobach, resetuje i synchronizuje rytmy okołodobowe.

Zdolność przywracania przez kwas liponowy bardziej prawidłowych rytmów okołodobowych u starzejących się zwierząt może wyjaśnić jego dobroczynny wpływ na szereg ważnych funkcji biologicznych: od metabolizmu glukozy po oporność na stres.

To może być przełom w rozumieniu, czemu kwas liponowy jest tak ważny i jak działa - podkreśla prof. Tory Hagen z Instytutu Linusa Paulinga na Uniwersytecie Stanowym Oregonu.

U starych zwierząt, w tym u ludzi, rytmy okołodobowe ulegają zaburzeniu i określone enzymy nie działają tak skutecznie lub tak dobrze, jak powinny - wyjaśnia Dove Keith. To bardzo ważne i zapewne zasługuje na więcej badań [...]. Jeśli kwas liponowy pozwala zsynchronizować i odtwarzać rytmy biologiczne, może to mieć pewne znaczenie.

Amerykanie badali zegar biologiczny wątroby. Podawali zwierzętom laboratoryjnym większe dawki kwasu liponowego niż można uzyskać przy normalnej diecie i monitorowali białka, na które wpływa zaburzenie zegara biologicznego u starszych zwierząt. Okazało się, że kwas liponowy usuwał niektóre dysfunkcje wątroby oraz korzystnie wpływał na rytmy okołodobowe.

W ramach wcześniejszego badania naukowcy ustalili, że ilość kwasu liponowego, która może wspomóc wątrobę i prawidłowy metabolizm lipidów, stanowi odpowiednik ok. 600 mg dziennie u 68-kg człowieka, a to więcej niż da się uzyskać z pokarmem.

kwas liponowy rytmy okołodobowe zegar biologiczny resetować synchronizować Tory Hagen