Idealny klej medyczny z tanich składników

| Medycyna
Jefferyâ„¢, CC

Koreańczycy opracowali idealny klej do zastosowań medycznych. Wykorzystali do tego kwas taninowy, który występuje zarówno w skórce winogron, jak i korze dębu, oraz poli(tlenek etylenu), czyli PEG. Ich wynalazek spełnia wszystkie wymogi: jest nietoksyczny i radzi sobie z wilgotnymi, np. pokrytymi krwią czy śluzem, powierzchniami. Ponadto surowce wykorzystywane do jego produkcji są tanie.

Zespół Haeshina Lee z Korea Advanced Institute of Science and Technology nazwał nową klasę klejów TAPE. Jak tłumaczą naukowcy, TAPE powstają w wyniku wiązania wodorowego cząsteczek polifenolu i PEG.

Przygotowanie kleju jest ponoć banalnie proste. By uzyskać naraz parę litrów TAPE, wystarczy zmieszać oba składniki. W porównaniu do kleju fibrynowego, zapewnia on 250-proc. wzrost siły przywierania.

Koreańczycy zademonstrowali, że TAPE jest skutecznym i biodegradowalnym materiałem hemostatycznym. Podczas eksperymentów w wątrobie myszy robiono otwór. Okazało się, że po 30 s u gryzoni z ranami zaopatrzonymi TAPE krwawienie było o 5/6 mniejsze niż u zwierząt potraktowanych klejem fibrynowym. Po 2 min krwawienie ustępowało zaś całkowicie.

kwas taninowy winogrona kora dębu PEG poli(tlenek etylenu) klej medyczny